Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Nobeli i Kimisë shkon për dy gra

Shkencëtarja franceze, Emmanuelle Charpentier dhe studiuesja amerikane, Jennifer A. Doudna, fituan Çmimin Nobel në Kimi, për zhvillimin e një metode të rregullimit të gjenomit.

Zbulimi i tyre, i njohur si gërshërë gjenetikë Crispr-Cas9, është një mënyrë për të bërë ndryshime specifike dhe precize në ADN-në që përmban qelizat e gjalla.

Akademia Mbretërore e Shkencave në Suedi e vlerësoi zbulimin si domethënes duke thënë se përdorimi i rregullimit gjenetik krijon mundësinë e ndryshimit të geneve brenda disa javësh.

Dy shkencëtarët do të ndajnë 1,1 milionë dollarë dhe bëhen gratë e gjashta dhe të shtata që fitojnë Nobelin në Kimi duke iu bashkuar Marie Curie, e cila fitoi në 1911, dhe së fundmi, Frances Arnold, në 2018.

Të hënën dhe të martën u ndanë çmimet për mjekësi dhe fizikë, kurse për Letërsinë do të shpallet më 8 Tetor dhe ai i Paqes më 9 Tetor. Çmimi për ekonomi do të mbyllë sezonin e çmimeve Nobel më 12 Tetor.

Çmimi për ekonomi do të mbyllë sezonin e çmimeve Nobel më 12 Tetor.

Postime të ngjashme

Greqi: Rastet e reja Covid vazhdojnë mbi 2 mijë, spitalet nën presion të madh

S.B.

Papa Françesku niset drejt Irakut, do ta ruajnë 10.000 policë e ushtarë

S.B.

Shkalla e lindjeve në SHBA bie gjatë pandemisë

S.B.

Australia i kërkon KE-së të rishikojë bllokadën e vaksinave nga Italia

S.B.

Hungaria mbyllet sërish

T E

Reagime mbi vendimin për të hetuar krimet në territoret palestineze

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...