Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë Maqedoni

Nora Shaqiri zëvendëson Sasho Ristovskin në postin e drejtorit të Teatrit të Komedisë

Shkup, 2 shkurt – Zhurnal.mk – Përshkak parregullsive në punë, të vërtetuara nga mbikqyrja e jashtëzakonshme inspektuese nga Ministria e Kulturës, sot është shkarkuar nga puna Sasho Ristovski, drejtor i Teatrit të Komedisë, informon Zhurnal.

Është konstatuar se drejtori i teatrit ka ndërmarë detyrime mbi fondet e miratuara nga Ministria e Kulturës në shumë të përgjithshme prej 8,734,486 denarë, e të njejtat duke mos i siguruar nga burime tjera. Me këtë është shkelur neni 70a, paragrafi 4 nga Ligji për kulturë.

Deri në emërimin e drejtorit të ri, përshkak funksionimit pa pengesa të kësaj drejtorie, për u.d drejtor është emëruar Nora Shaqiri Markoviq, e punësuar në teatër.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Shpallen konkurset për bursa të nxënësve dhe studentëve për 2021-2022

Z H

Ende ka disa vatra aktive të zjarrit në rajonin e Kumanovës

Z H

Pa energji elektrike banorët e Studeniçanit dhe të Karposhit

Z H

MSH: Dje janë vaksinuar 12.939 qytetarë

Z H

Maqedonia me mungesë të zjarrfikësve, automjeteve, aeroplanëve e helikopterëve

Z H

Për të kaluar në Tabanoc pritet deri 40 minuta

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...