Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Norvegji, të paktën 10 të zhdukur pas rrëshqitjes së tokës

“Ne besojmë me siguri të konsiderueshme se ka njerëz në zonën e rrëshqitjes së tokës”, u tha gazetarëve Roger Pettersen, menaxheri i operacioneve të shpëtimit.

Të paktën 10 persona janë zhdukur sot pas rrëshqitjes së tokës në qytetin Ask të Norvegjisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Ne besojmë me siguri të konsiderueshme se ka njerëz në zonën e rrëshqitjes së tokës”, u tha gazetarëve Roger Pettersen, menaxheri i operacioneve të shpëtimit.

Rrëshqitja shembi disa ndërtesa ndërsa policia e përcaktoi atë si një “katastrofë”, ndërsa operacionet e kërkimit dhe shpëtimit vazhduan gjatë natës megjithë kushteve të vështira.

Të paktën 10 persona po ashtu u lënduan, një me dëmtime serioze dhe rreth 1.000 të tjerë u evakuuan nga zona e rrëshqitjes.

Sipas mediave lokale, policia raportet e para i mori të mërkurën në mëngjes rreth orës 4 të mëngjesit dhe të gjitha shërbimet e urgjencës, përfshirë ambulancat, helikopterët, policinë, ushtrinë dhe Kryqin e Kuq u vendosën në qytetin e vogël norvegjez, 20 kilometra në verilindje të kryeqytetit Oslo.

Postime të ngjashme

Pse e skualifikuan? Mjeku Kosova: Tritani më mban inat për tenderin “që nuk mbylla sytë”. Ruli për vjedhjen e njeriut të tij

T E

Qëllohet me armë zjarri drejt një makine në Tiranë

T E

Kryemadhi paralajmëron Ramën: Durim! Nesër të shpjegoj fabrikën e parave

S.B.

Ursula von der Leyen: E ardhmja e Shqipërisë është Europa! Duhet të fillojnë negociatat

S.B.

Reforma në Drejtësi/ Presidenca paralajmëron Ramën: Mos e provoko popullin e 2 marsit!

S.B.

“Koha i thërret shqiptarët për t’u bashkuar në një Besëlidhje të re”, Meta mesazh në 577-vjetorin e Besëlidhjes së Lezhës

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...