Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

“Novi List”: Ngjarjet me Maqedoninë e Veriut janë pasqyra reale në Bashkimin Evropian

Zhurnal Ads

Shkup, 30 nëntor – Zhurnal.mk – Gjithçka që ndodhi në marrëdhëniet midis BE-së dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut në 30 vitet e fundit, është pasqyrë e situatës reale në BE, vlerëson e përditshmja gazetë nga Rijeka e Kroacisë, “Novi List” në një artikull kushtuar rrugës evropiane të vendit, informon Zhurnal.

Gazeta thotë se Greqia ka bllokuar pranimin e vendit në BE për dekada për shkak të mosmarrëveshjes për emrin, e cila thuhet se u zgjidh me Marrëveshjen e Prespës, “e njohur më mirë si Marrëveshja për Ndryshimin e Emrit të Republikës së Maqedonisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut”.

E përditshmja thotë se pasi zgjidhjes së mosmarrëveshjes, Bullgaria vë pengesa të reja në rrugën e vendit drejt BE.

  • Me nënshkrimin e Marrëveshjes midis Bullgarisë dhe Maqedonisë në vitin 2017, u duk se të paktën disa çështje të hapura midis dy vendeve do të zgjidheshin. Për fat të keq, në fillim të nëntorit të këtij viti, Bullgaria informoi Komisionin Evropian se nuk ishte në gjendje të pranonte kornizën e propozuar të negociatave për Republikën e Maqedonisë dhe draft deklaratën e saj, pasi ato nuk siguruan garancitë e nevojshme për të përmbushur kushtet e kërkuara nga Bullgaria, shprehet “Novi List”.

Pas kësaj, sipas gazetës, Bullgaria filloi me kërkesat përfundimtare, të tilla si Maqedonia “të braktisë tezën e ekzistencës së maqedonasve etnikë në Bullgari”, pastaj “heqjen e figurave të caktuara historike maqedonase nga librat shkollorë sepse ata ishin gjoja bullgarë”, si dhe heqja dorë “nga përdorimi i terminologjisë për “okupimin fashist bullgar” të Maqedonisë gjatë Luftës së Dytë Botërore”.

  • Ministrja e Punëve të Jashtme të Bullgarisë, Ekaterina Zaharieva, kohët e fundit deklaroi se “tridhjetë vjet pas ndryshimeve demokratike, nga njëra anë nuk mund të dëshironi të jeni anëtar i familjes evropiane, dhe nga ana tjetër për të festuar një nga diktatorët më të egër të shekullit 20 – Josip Broz Tito”. Disa të tjerë, si nënkryetari i Parlamentit Bullgar, Veselin Mareshki, udhëheqësi i një partie të djathtë populiste, kanë shkuar një hap më larg. Ai argumenton se Bullgaria dhe Maqedonia, si komb i vetëm, duhet të bashkohen, kështu që” si vëllezër të bëhen automatikisht shtetas evropianë ”, kujton gazeta kroate.

“Novi List” thekson se është interesante që sipas një sondazhi, rreth 83.8 përqind e Bullgarëve mbështesin bllokadën e Maqedonisë, derisa të arrihet një marrëveshje mbi historinë, respektivisht “derisa Maqedonia të pajtohet me kërkesat e Sofjes”.

Zhurnal Ads
  • Pavarësisht se si do të zhvillohet situata rreth Republikës së Maqedonisë, duhet mbajtur mend një fakt i rëndësishëm. Greqia dhe Bullgaria janë anëtare të BE-së, të cilat me hyrjen në BE pranuan marrëveshjet themelore të Bashkimit, dhe kështu rregullat e sjelljes në përputhje me legjislacionin Evropian. Prandaj, gjithçka që ka ndodhur në tridhjetë vitet e kaluara midis BE-së dhe Republikës së Maqedonisë është në të njëjtën kohë pasqyrë e situatës reale në BE”, përfundon “Novi List”.///Përgatiti: Zhurnal.mk
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Zgjedhjet në Shtip dhe Pllasnicë, shpalos koalicionin LSDM-BDI

E.E.

Yahya Kemal dërgon studentë për studime jashtë vendit

Z H

Parking i ri prej 650m2 në Saat Kullë në Çair

Z H

Më 16 dhjetor Pendarovski do ta mbajë fjalimin vjetor në Parlament

E.E.

11 tetori, Kryeparlamentari Xhaferi uron qytetarët

T E

Qeveria vendosi: Restorantet të punojnë deri në ora 18, ndalohet dhe festimi i vitit të ri

Z H
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...