Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Nuk është Covid-i dhe as një asteroid, ekspertja ngre shqetësimin: Njerëzimi po kërcënohet nga…!

Rënia e numrit të spermatozoideve dhe ndryshimet në zhvillimin seksual janë “kërcënuese për mbijetesën njerëzore” dhe po çojnë në një krizë pjellorie, ka paralajmëruar studiuesja.

Shanna Swan, një epidemiologe mjedisore dhe riprodhuese në Shkollën e Mjekësisë të Icahn në Mount Sinai në New York, paralajmëron se kriza e pjellorisë përbën një kërcënim global të pakrahasueshëm me atë të krizës së klimës.

“Gjendja aktuale e çështjeve riprodhuese nuk mund të vazhdojë gjatë pa kërcënuar mbijetesën njerëzore”, shkruan ajo.

Kjo vjen pas një studimi ku ajo ishte bashkëautore në vitin 2017, që doli në përfundimin se numri i spermatozoideve në perëndim kishte rënë me 59% midis 1973 dhe 2011. Sipas Swan, duke ndjekur parashikimet aktuale, numri i spermatozoideve do të arrijë në zero në vitin 2045.

Sipas saj, jeta moderne po kërcënon numrin e spermatozoideve, duke ndryshuar zhvillimin riprodhues të meshkujve dhe femrave dhe duke rrezikuar më tej ekzistencën e njeriut. Swan thotë se kimikatet në mjedis po prishin ekuilibrin tonë hormonal, duke rritur rrezikun e shkatërrimit riprodhues.

Faktorë të tjerë që po ulin riprodhimin janë pirja e duhanit, kanabisit dhe mbipesha. Këta faktorë mund të jenë dhe arsyeja pse po rritet numri i djemve që po lindin me anomali të konsiderueshme të organeve gjenitale dhe numrit të shtuar të aborteve.

Postime të ngjashme

Bosnja merr 10 mijë vaksina të tjera Sinovac nga Turqia

N E

Sebastian Kurz ka ofruar që Austria të jetë mikpritës i takimit SHBA-Rusi

N E

Rusia rritë prezencën ushtarake në Detin e Zi

N E

Britania dërgon 6 aeroplanë në Europën Lindore si mesazh për Rusinë

N E

Bilanci i Covid 19/ Mbi 3 milionë humbje jete në mbarë botën

R Zh

Ushtria amerikane “zbarkon” në Durrës

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...