Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Nuk është një fantazmë, mos ki frikë: Shikoni pikën në hundë për 15 sekonda, pastaj shikoni në një sfond të bardhë

Ky është një shembull i një pasigurie negative, një mashtrimi perceptues që përdor përshtatjen. Ne shikojmë pamjen negativin dhe për një moment shohim një imazh me ngjyra në sfondin neutral në të djathtë.

Mashtrimi ose iluzioni optik ndodh kur truri përpiqet të kuptojë se çfarë shohin sytë.

Shikoni pikën në hundën e vajzës në anën e majtë për 15 sekonda. Pastaj kaloni fokusin në një sfond të bardhë. Ju duhet të shihni një grua me ngjyrë për një moment, transmeton Telegrafi.

Si funksionon ky mashtrim perceptues?

Syri automatikisht përshtatet me sasinë aktuale të dritës.

Pjesët individuale të retinës mësohen të ndriçojnë ndryshe.

Kur e zhvendosim fokusin në një sfond neutral, pjesët e retinës ende mbeten të mësuara me gjendjen e mëparshme, domethënë ato lehtësojnë pjesët që ishin shumë të errëta dhe errësojnë pjesët që ishin shumë të errëta.

Postime të ngjashme

Të gjitha detajet që duhet të dini para se të provoni BOTOX për herë të parë

Lea Muslija

A e uli pandemia numrin e atakëve të zemrës me 30% në vitin 2020?

Lea Muslija

Këto katër gjëra nga kuzhina janë zëvendësim i shkëlqyeshëm, nëse nuk keni detergjent rrobash

Dafina Vidishiqi

Thënia “besoni instinktit” është një mit

Dafina Vidishiqi

Harresa, përse ndodh?

Dafina Vidishiqi

Porsi skenë e ndonjë përralle – Shtëpiza parajse në xhungël të Kostarikës

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...