Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Nuk janë paraparë masa të reja për kafiteritë, por nuk përjashtohet asgjë

Shkup, 8 mars – Zhurnal.mk – Tani për tani nuk planifikohen masa shtesë për përballjen me përhapjen e Kovid-19 sa i përket punës së objekteve hotelierike dhe grupimeve gjatë ditës në hapësira publike, në parqe dhe në kënde lojërash. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në një deklaratë për mediat tha se për punën e objekteve hotelierike ka protokolle të cilat duhet të zbatohen, si dhe kufizime për grupimet në hapësirat publike. Ai e transmetoi thirrjen e Komisionit për Sëmundje Ngjitëse për inspektorët që t’i intensifikojnë kontrollorët për respektimin e masave.

“Për momentin jo, ka mundësi që edhe kjo të ndodhë. Për objektet hotelierike ka protokolle dhe gjithçka që nevojitet është që të respektohen. Inspektoratet munden edhe Komisioni për Sëmundje Infektive bëri thirrje, janë të vetëdijshëm se janë në terren dhe nën presion, por sa mundet ajo punë të intensifikohet në kuptim të kontrollit dhe vlerësimit se a respektohen rekomandimet ose jo”, tha Filipçe.

Sipas tij, objektet hotelierike me protokolle, që janë të mjaftueshme, dhe në bazë të parimeve standarde që të parandalohet përhapja e sëmundjes.

Për grupimet në kënde lojërash dhe hapësira publike, ministri i Shëndetësisë tha se gjithashtu nuk ka masa të reja, por potencoi se të gjitha inspektoratet tani kanë ingerenca të rritura dhe se me punë intensive të gjitha ato protokolle mund të kontrollohen.

Komisioni i Sëmundjeve Ngjitëse propozoi që nga e mërkura në vend të ketë orë policore prej orës 22 deri në orën 5 që të parandalohet përhapja e valës së re të Kovid-19. Përveç kësaj deri më tani masa të tjera, si fundjava karantinë dhe restrikcione të tjera nuk janë paraparë. Numrat e të infektuarve me Kovid-19 po rriten në Shkup, Kumanovë, Prilep

Postime të ngjashme

Qeveria kërkon shtyrjen e gjendjes së krizës deri më 31 dhjetor 2021

N E

Trajanov propozon krijimin e një Agjencie kundër Krimit

N E

Analizë / “Islami dhe ndikimi i tij në civilizim”

R Zh

Qeveria miratoi ndryshimet me të cilat rregullohen çmimet për mjekim të Kovid-19

N E

Qeveria i miratoi ndryshimet me të cilat di të rregullohen çmimet për mjekim të kovid-19

R Zh

Nga përplasjen e një kamioni me një automobili ka humburjetën një person, ndërsa tre të tjerë janë lënduar

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...