Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Nuk ka ndotje më serioze në fillim të sezonit të ngrohjes, thotë Shilegov

Zhurnal Ads

Shkup, 2 nëntor, zhurnal.mk – Ne jemi dëshmitarë se nuk kemi ndotje më serioze në fillim të sezonit të ngrohjes, përkundrazi, ditët janë brenda nivelit normal të ndotjes, tha sot kryetari i Qytetit të Shkupit, Petre Shilegov.

“Ajo që më bën të lumtur është se ne kemi avancuar seriozisht zgjidhjen strategjike të problemeve. Sot tanimë kam marrë draft marrëveshjen me BERZH për organizimin e transportit të ri publik në qytetin tonë dhe pres që para vitit të ri të përfundojë për të hyrë në zbatim. Në këtë aspekt, mendoj se jemi në rrugë të mirë për të hyrë në zgjidhje serioze strategjike”, tha Shilegov, duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve nëse parashikohen masa intervenimi për ndotjen e ajrit.

Nuk ka asnjë qytet në Evropë, thotë ai, që u jep qytetarëve të saj subvencion 100 për qind për 5.000 kondicionerë inverterë.

“Vetëm Qyteti i Shkupit dhe tre qytete tjera, të cilët me donacion nga ELEM dhe Qeveria e bëmë këtë. Ju nuk mund të merrni ose zbatoni masë më ndërhyrëse në këtë aspekt. Nuk ka asnjë që mbulon plotësisht koston e sobës suaj. E gjithë kjo jep rezultate që janë të dukshme në formën e numrit më të vogël të ditëve të ndotura dhe kjo është kështu. Kështu që mendoj se deri në atë segment dhe në atë pjesë ne dalëngadalë po arrijmë ta fitojmë betejën”, theksoi Shilegov.

Ai shtoi se masat ndërhyrëse në lidhje me ndotjen po merren gjatë gjithë kohës dhe se ky grup kryetarësh në territorin e qytetit të Shkupit ka marrë 27 masa ndërhyrëse.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Janë rritur çmimet e shitjes së prodhuesve të produkteve industriale

E.E.

Ende s’ka nisma për luftën kundër korrupsionit?

E.E.

Pendarovski: Zbatimi i mësimit përmes platformave digjitale mbetet sfidë për të gjithë

T E

Pacientët e shëruar nga Kovid-19 nuk janë imun! 35 persona në vend janë riinfektuar

T E

Ambasadorët e BE-së diskutojnë për kornizën negociuese të Maqedonisë së Veriut

Z H

Zaharieva: E ardhmja e RMV-së është në BE por ata nuk janë gati tani

Z H
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...