Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Nuk ka pavarësi pa industri të fortë të mbrojtjes

Nuk ka pavarësi ekonomike dhe politike pa një industri të fortë të mbrojtjes, tha kreu i Kryesisë turke të Industrive të Mbrojtjes, raporton Anadolu Agency (AA).

Ndërsa industria e mbrojtjes e vendit po bëhet gjithnjë e më indigjene, pavarësia dhe fuqia negociuese e Turqisë po rritet gjithashtu, theksoi Ismail Demir gjatë Javës së Inovacionit në Turqi të mbajtur praktikisht nga Asambleja Turke e Eksportuesve.

“Industria jonë e mbrojtjes krijon përparësi të rëndësishme për sa i përket politikës së jashtme”, shtoi ai.

Ai nënvizoi se nuk është e mundur të krijohet një industri e plotë e pavarur e mbrojtjes pa qenë e pavarur në teknologjitë e përparuara.

Sektori i mbrojtjes gjithashtu përfshin disa nënsektorë, kurse teknologjia dhe zhvillimet në fushën e mbrojtjes rritën nënsektorët e tij, theksoi Demir.

Turqia gjithashtu po punon për të zhvilluar motorë dhe sisteme të transmetimit të energjisë të tankeve të saj, automjeteve të lehta të blinduara, mjeteve ajrore pa pilot dhe raketave, tha ai, duke shtuar se vendi po përqendrohet gjithashtu në teknologjitë e ardhshme të luftës, të tilla si sistemet elektromagnetike dhe lazer.

Postime të ngjashme

Biden: Vizita e Papa Françeskut në Irak një simbol shprese

T E

Dodiku kundër pranisë ndërkombëtare në Bosnjë

T E

Aktivistet polake protestojnë kundër ndalimit të abortit

T E

Mianmar, OKB njofton për mbi 50 protestues të vrarë

T E

Von der Leyen: BE-ja mund të bllokojë eksporte të mëtejshme vaksinash

T E

Presidenti sirian dhe gruaja e tij infektohen me koronavirus

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...