Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Numrat e telefonit të përdoruesve të Facebook janë për shitje nga një sulm i radhës

20 dollarë për numër, përveç nëse po blini me shumicë.

Dikush ka ndërhyrë në disa të dhëna në Facebook ku janë numrat e përdoruesve dhe tani po i shet ato të dhëna duke përdorur një robot të aplikacionit Telegram, sipas një raporti nga Motherboard.

Studiuesi i sigurisë që gjeti këtë dobësi, Alon Gal, thotë se personi që drejton këtë robot  pretendon të ketë informacionin e 533 milionë përdoruesve, të cilat erdhën nga një cenueshmëri e Facebook që ishte rregulluar në vitin 2019, shkruan The Verge.

“Kjo është shumë shqetësuese të shohësh një bazë të dhënash të asaj madhësie që shitet në komunitetet e krimit kibernetik, ajo dëmton privatësinë tonë seriozisht dhe sigurisht do të përdoret për të mashtruar dhe aktivitete të tjera mashtruese nga aktorë të këqij”, tha Alon Gal, bashkëthemelues dhe CTO i firmës së sigurisë kibernetike Hudson Rock, dhe i cili së pari lajmëroi Motherboard për këtë robot.

Roboti lejon dikë të bëjë dy gjëra: nëse ata kanë një ID të përdoruesit në Facebook të një personi, ata mund të gjejnë numrin e telefonit të atij personi, dhe nëse kanë numrin e telefonit të një personi ata mund të gjejnë ID-në e tyre të përdoruesit në Facebook.

Bot-i ka filluar që prej të paktën 12 janar 2021, sipas pamjeve të ekranit të postuara nga Gal, por të dhënat që ju ofron mundësia janë nga viti 2019. Kjo është relativisht e vjetër, por njerëzit nuk i ndryshojnë aq shpesh numrat e telefonit.

Për momentin është e panjohur nëse Motherboard ose studiuesit e sigurisë kanë kontaktuar Telegram për t’u përpjekur të heqin robotin, por shpresojmë se është diçka që mund të shuhet së shpejti.

Roboti pretendon të përmbajë informacion mbi përdoruesit e Facebook nga SHBA, Kanada, Mbretërinë e Bashkuar, Australia dhe 15 vende të tjera.

Postime të ngjashme

Këta janë Google Pixel 6 dhe Pixel 6 Pro

D V

Google së shpejti do të çaktivizohet në pajisjet më të vjetra të Androidit

D V

Ariana Grande po vjen me një seri koncertesh në Fortnite

D V

“Rrjedhin” fotografitë e orës së re të Samsungut – Galaxy Watch 4 Classic

D V

Së shpejti në treg Samsung Galaxy i ri – bëhet fjalë për AO3

D V

Xiaomi me version të ri të telefonit 9C Redmi, nga 32 dhe 64 GB sa i kishte më parë – tani do të jetë i disponueshëm me 128

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...