Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Numri i sulmeve në zemër rritet në katër ditët e para pas kalimit në orën verore

Duke lëvizur orën një orë përpara, koha e kursimit të ditës fillon natën nga e shtuna në të diel.

Llogaritja e kohës së verës në vitin 2021 ka filluar më 28 mars në orën 2 duke lëvizur një orë përpara, koha në orën 2 llogaritet si ora 3.

Duke kaluar në kohën e dritës së diellit, dielli do të lindë më vonë, por gjithashtu do të perëndojë më vonë, prandaj ditët do të kenë më pak dritë në mëngjes dhe më shumë dritë në pasdite. Në BE, debati për heqjen e procedurës së ndërrimit të orës ka vazhduar për shumë vite, por ende nuk dihet kur do të ndodhë me të vërtetë.

Një studim nga Universiteti i Kolorados tregoi se në periudhën menjëherë pas ndërrimit të orës, spitalet regjistruan një rritje deri në 25 për qind të numrit të pacientëve me sulme në zemër. Studimi suedez, i cili përfshin një periudhë prej njëzet vjetësh, tregoi një rritje në numrin e infarkteve të miokardit në javën pas ndërrimit të orës, e cila është më e theksuar nga e hëna në të mërkurë dhe ka më shumë gra në mesin e viktimave me sulm në zemër, shkruan KP.

Humbja e një ore gjumë për shkak të lëvizjes së akrepave përpara mund të jetë e rrezikshme për ata që tashmë janë në rrezik të rritur të sulmit në zemër sepse ndikon në ritmin cirkadian të trupit që kontrollon lirimin e disa hormoneve që ndikojnë në gjendjen shpirtërore, urinë dhe dëshirën për të fjetur. Kur ky ritëm biologjik ditor në të cilin trupi është mësuar “hidhet nga pista” në vetëm një orë, trupi vëren një ndryshim dhe mund t’i përgjigjet dhimbjes së shtuar, veçanërisht me “grumbull” dhe dhimbje koke në njërën anë të kokës. Për të lehtësuar efektet e pakëndshme të lëvizjes së orës, ju mund të futni kohën e dritës së ditës gradualisht, në episode duke shkuar në shtrat disa ditë para se ta lëvizni orën 15 minuta më herët se zakonisht.

Postime të ngjashme

Katër simptoma të një tiroideje joaktive

Dafina Vidishiqi

Ilaçi më i mirë për djegiet nga dielli gjindet në kuzhinën tuaj

Dafina Vidishiqi

Kjo është barishtja që zvogëlon rrezikun e kancerit dhe parandalon plakjen e trurit

Lea Muslija

BRITANIA E MADHE DO TË APLIKOJË DOZË TË TRETË PËR TË GJITHË TË VAKSINUARIT

Lea Muslija

Kura me mjaltë dhe limon për problemet me tretjen

Lea Muslija

Mbijeton foshnja që lindi në muajin e pestë, feston 1 vjetorin e lindjes

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...