Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Nvidia do ta ndërtojë një superkompjuter për të ndihmuar hulumtimet për COVID-19

Gjiganti amerikan Nvidia ka thënë të hënën se do ta ndërtojë kompjuterin më të fuqishëm në Britani, që do të përdorë inteligjencën artificiale për të ndihmuar hulumtuesit në zgjidhjen e sfidave mjekësore, përfshirë edhe ato të lidhura me COVID-19, shkruan agjencia Reuters.

GSK dhe AstraZeneca, që janë të përfshira në hulumtimin për vaksinë për COVID-19, do të jenë dy kompanitë e para farmaceutike që do të shfrytëzojnë fuqinë e kësaj makine, ka thënë Nvidia.

Kompjuteri Cambridge-1, që pritet të dal online nga fundi i vitit në Cambridge.

Ky kompjuter, që do të jetë sistem Nvidia DGX SuperPOD, do të renditet i 29-i në botë prej superkompjuterëve më të fuqishëm.

Cambridge po ashtu ësahtë shtëpi e Armit, dizajnuesit britanik të çipave që Nvidia është pajtuar ta blejë nga SoftBanku i Japonisë për 40 miliardë dollarë.

Postime të ngjashme

Facebook-u premton 1 miliard dollarë investime për gazetarinë

S.B.

Është sikur të jesh atje: Sony po punon në një pajisje të re

S.B.

Të burgosurit në Arizona duhet të qëndrojnë në burg më gjatë për shkak të defekteve në softuer

S.B.

Elon Musk ndryshon foton e profilit në Twitter dhe ka ngjallur një debat të madh në internet

S.B.

Catherine Chen nga Huawei: Besoni në fuqinë e teknologjisë

S.B.

Testohet paneli solar që mbledh energji në hapësirë për të dërguar në Tokë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...