Agjencia Zhurnal.mk
Arsimi dhe Shkenca Maqedoni

Nxënësit prej sot në pushim, mësimi vazhdon më 21 janar

Shkup, 31 dhjetor – Zhurnal.mk – Filloristët dhe nxënësit e shkollave të mesme prej sot janë në pushim dimëror i cili do të zgjasë deri më 20 janar. Ditën tjetër nxënësit do ta vazhdojnë mësimin në gjysmëvjetorin e vitit shkollor 2020/2021- në bankat shkollore ose përmes pajisjeve TI.

Pushimi dimëror është në periudhë si edhe në vitit e kaluara dhe edhe pse kishte kërkesa, nuk ishte i parakohshëm sepse shumica e numrit të përgjithshëm të nxënësve në vend mësimin e ndjekin onllajn, ndërsa te ata me prani fizike, siç informoi MASH, nxënës dhe arsimtarë të infektuar kanë nën një për qind dhe shkollat nuk janë transmetuese të virusit.

Këtë vit gjysmëvjetori i parë zgjati më shkurtë, tre muaj, sepse sipas ndryshimeve të Kalendarit për organizim të punës së shkollave (fillore dhe të mesme), filloi një muaj më vonë, gjegjësisht më 1 tetor, ndërsa numri i ditëve mësimore është ulur prej 180 në 159

Postime të ngjashme

Opozita kritikon Bujar Osmanin për diplomacinë ekonomike të Maqedonisë së Veriut

R Zh

Reklamat e qeverisë vënë në pikëpyetje lirinë e shprehjes

R Zh

Prof.dr. Vetoni Latifi sjell librin e tij më të ri mbi Marrëdhëniet Ndërkombëtare

R Zh

Në kërkim të pronarëve të vërtetë të kompanive

T E

Zhurnal mëson / Anketës së Grubit dhe Osmanit e shpalosur në mbledhjen e fundit të kryesisë së BDI-së si në kohën e Enver Hoxhës, diktatorit! Pakënaqësia vazhdon…

R Zh

10 të vdekur, 333 raste të reja dhe 268 të shëruar nga Covid 19

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...