Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

“Objektivi, konferenca e parë”/ Ministri Di Maio mesazh në shqip: Drejt Europës së përbashkuar

Ministri i jashtëm i Italisë Luigi di Maio mbërriti sot në Tiranë për firmosjen e marrëveshjes për Krijimin e Komitetit të Përbashkët të Përhershëm mes dy vendeve.

Ministri tha se Italia mbështet Shqipërinë në rrugën drejt BE dhe se po punohet për nisjen e konferencës së parë.

Sot kam patur një takim me mikun kryeministrin Edi Rama, me të cilën kemi marrëdhënie të qëndrueshme, kam qenë këtu vitin e kaluar për mbështetje për tërmetin dhe nuk e menduam se një tragjedi do godiste sërish, pandemia. Ne i kemi mirëpritur ndihmat e Shqipërisë në këtë kohë.

Marrëdhëniet tona ekonomike tregtare janë të fuqishme, ne duhet dhe mund të bëjmë dhe më mirë, sot kemi nënshkruar një marrëveshje për një mundësi tregtare për vendet tona, që të zgjidhim pikat kritike.

Një aspekt i lidhur me marrëdhëniet tona, është dhe hapja e gjuhës sonë këtu , prandaj shpresojmë të shtrihet kjo në mësim dhënie profesionale.
Italia mbështet me bindje reformat e marra nga Tirana. Objektivi është të punojmë për për konferencën e parë.

Pavarësisht ndalesës këtë jave, mbetemi të vendosur për të filluar sa më parë konferencën. Me Ramën folëm për pandeminë, vaksinën, investimet që të dalim nga vështirësia që është në rang botëror. Dua ta përfundoj me një fjali për shqiptarët: Drejt Europës së përbashkuar“, tha ai.

Postime të ngjashme

“Asnjë rast me COVID në Tiranë”, Manasterliu publikon shifrat: Ja sa vaksinime janë kryer deri më tani në vend

Dafina Vidishiqi

Vetëm tri raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

Dafina Vidishiqi

Ndihmës Sekretari i Shtetit Reeker do të vizitojë Italinë, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Dafina Vidishiqi

Paralajmërim për të shkarkuarit nga vetingu: “Do të hetoheni dhe do t’ju sekuestrohet pasuria”

Bekim Laçi

Lëvizja drejt Greqisë, MEPJ informon shqiptarët: Çfarë duhet të dini para se të udhëtoni

Bekim Laçi

Manastirliu: Ulim fashën e vaksinimit në +50 vjeç

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...