Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

OBSH dërgon në Maqedoninë e Veriut frigoriferë dhe teste të shpejta për Covid-19

Shkup, 30 janar, Zhunal.mk – Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka dërguar ndihmën e radhës për sistemin shëndetësor të Maqedonisë së Veriut.

Kështu, Institucioni i Shëndetit Publik (ISHP) ka pranuar një donacion prej mbi 100 mijë dollarëve.

Bëhet fjalë për 20 mijë teste të shpejta për Covid-19, tre frigoriferë -30 gradë celsius dhe dy -86 gradë celsius.

Këto frigoriferë mund të ruajnë deri 352 mijë vaksina. Drejtori i ISHP-së, Shaban Memeti tha se kjo ndihmë është mjaft lehtësuese dhe ndihmon në zbulimin e shpejtë të covid-19 te pacientët.

Postime të ngjashme

Biznesmenë nga Koçani dhe Berova me interes për masën “Diversifikimi i fermave dhe zhvillimi i bizneseve të vogla”

Z H

Republika Çeke do të dhurojë vaksina për Maqedoninë e Veriut

Z H

Qeveria do të mbajë mbledhjen e rregullt të 92-të dhe tre mbledhje tematike

Z H

Vazhdon debati i përgjithshëm për ribalancin e plotësuar të Buxhetit

Z H

Moti sot në RMV

Z H

Seanca të tre komisioneve kuvendore

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...