Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

OBSH-ja hedh poshtë ilaçin e parë antiviral remdesivir: Mos e përdorni

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka përditësuar udhëzimet e saj të vazhdueshme për Covid-19, duke këshilluar mospërdorimin e ilaçit antiviral remdesivir për të trajtuar pacientët e shtruar në spital, pa marrë parasysh sa e rëndë mund të jetë sëmundja e tyre.

Sipas ndryshimeve, botuar në revistën mjekësore BMJ, provat aktuale nuk sugjerojnë mes të tjerave që remdesivir ndikon në uljen e vdekshmërisë nga Covid-19 ose në nevojën për ventilim mekanik.

Njoftimi vjen rreth një muaj pasi kompania Gilead Sciences, prodhuesi i remdesivirit, njoftoi se Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA-së (FDA) miratoi remdesivirin për trajtimin emergjent të infeksionit të koronavirusit. Ky ilaç u bë medikamenti i parë i koronavirusit që mori miratimin e FDA.

Postime të ngjashme

Kura me mjaltë dhe limon për problemet me tretjen

Lea Muslija

Mbijeton foshnja që lindi në muajin e pestë, feston 1 vjetorin e lindjes

Lea Muslija

Organet pa të cilat mund të jetojmë

Dafina Vidishiqi

Si kufjet mund të dëmtojnë ngadalë dëgjimin, me kalimin e kohës!

Dafina Vidishiqi

Ndikimi i temperaturave të larta në shtypjen e gjakut

Dafina Vidishiqi

Vetitë e kivit në zbardhjen e lëkurës/ Mënyra natyrale në shtëpi

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...