Agjencia Zhurnal.mk
Bota

OBSh-ja: Lufta kundër Covid-it do të fitohet

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të mërkurën se njerëzimi nuk është duke e humbur luftën kundër pandemisë Covid-19 dhe në fund do të triumfojë përballë virusit.

Në kohën kur shifra ditore e viktimave të koronavirusit në botë shkoi për herë të parë në 18.000 dhe kur variantet e reja po përhapen rreth globit, Maria Van Kerkhove, udhëheqëse teknike e OBSh-së në luftën kundër Covid-19, tha se mutacionet nuk nënkuptojnë mposhtje.

“A nënkupton kjo që jemi duke e humbur luftën? Jo”, tha ajo gjatë një organizimi online të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, shkruan AFP, transmeton Gazeta Express.

“Ne jemi në luftën e jetës sonë. Duhet të sigurohemi që nuk po e luftojmë njëri-tjetrin, por që po e luftojmë virusin, përfshirë variantet”, shtoi ajo.

“Ne mund ta mposhtim këtë virus dhe do ta mposhtim atë”, tha zyrtarja e lartë e organizatës që është duke e udhëhequr luftën kundër pandemisë.

Ndryshe, variantet e reja të koronavirusit, që janë shfaqur fillimisht në Britani të Madhe, Brazil dhe Afrikë të Jugur e që janë përhapur edhe në vende tjera, i kanë shqetësuar qeveritë dhe i kanë nxitur ato që ta shqyrtojnë ashpërsimin e masave, sidomos në sektorin e udhëtimeve.

Postime të ngjashme

Qindra persona evakuohen nga Afganistani në SHBA

D V

Raportohet se varianti Delta përhapet sikurse lia e dhenve

D V

Biden kërkon që secilit person të vaksinuar t’i ndahen 100 dollarë

D V

Moduli rus destabilizon Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës

D V

Kina përballet me shpërthimin më të keq të koronavirusit, pas atij të Vuhanit

D V

BE-ja kërkon mbështetje për krizën me migrantë në Lituani

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...