Agjencia Zhurnal.mk
Bota

OBSH nxit Evropën dhe kompanitë farmaceutike për bashkëpunim

Kreu i degës evropiane të OBSH-së, Hans Kluge bëri thirrje për bashkëpunim mes grupe farmaceutike dhe Evropës, me qëllim për të përshpejtuar vaksinimet kundër koronavirusit.

Kluge theksoi se kompanitë farmaceutike konkurruese duhet të bashkojnë përpjekjet për “rritjen drastike të kapacitetit të prodhimit”.

“Ne duhet të bashkohemi për të shpejtuar vaksinimet. Ne duhet të jemi të përgatitur për mutacione të reja problematike të virusit”, shtoi ai.

Në Bashkimin Evropian, vetëm 2.5% e popullsisë ka marrë dozën e parë të vaksinës. megjithëse njoftimet nga disa laboratorë për rritjen e dërgesave të vaksinave kanë rritur shpresat për një përshpejtim të procesit./ Vizion Plus

Postime të ngjashme

Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

D V

Policia në Berlin ndalon mbajtjen e dy protestave për koronavirus

D V

Biden mbështet synimin e bjellorusëve për demokraci pas takimit me Tsikhanouskayan

D V

Franca do të kërkojë pasaportën shëndetësore nëpër kafiteri nga 9 gushti

D V

Zyra e Prokurorit në Bosnje inicion rastet e para nën Ligjin për mohim të gjenocidit

D V

Tokio regjistron rekord të rasteve me koronavirus

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...