Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

OBSH rekomandon që ilaçi Remdesivir të mos përdoret për të trajtuar pacientët me COVID-19

Remdesivir, një ilaç ky i Gilead nuk rekomandohet për pacientët e shtruar në spital me COVID-19, pavarësisht se sa janë të sëmurë, pasi nuk ka prova se përmirëson mundësinë e mbijetesës ose zvogëlon nevojën për ventilim, tha një panel i Organizatës Botërore të Shëndetësisë të premten.

“Paneli … zbuloi një mungesë të provave se remdesivir përmirësoi rezultatet që kanë rëndësi për pacientët të tilla si zvogëlimi i mundësisë së vdekshmërisë, nevojën për ventilim mekanik, kohën për përmirësim klinik dhe të tjerët”, tha udhëzimi, shkruan Reuters, përcjell Telegrafi.

Një deklarim i tillë është një tjetër pengesë për ilaçin, i cili mori vëmendjen në të gjithë botën si një trajtim potencialisht efektiv për COVID-19 në verë, pasi provat e hershme treguan disa shenja premtuese.

Antivirali është një nga dy ilaçet e autorizuar aktualisht për të trajtuar pacientët me COVID-19 në të gjithë botën, por një testim i madh i udhëhequr nga OBSH tregoi muajin e kaluar se kishte pak ose aspak efekt në vdekshmërinë ose gjatësinë e të qëndruarit në spital për pacientët me COVID-19.

Dhe lidhur me një deklarim të tillë ka reaguar dhe Gilead.

“Veklury njihet si një standard i kujdesit për trajtimin e pacientëve të shtruar në spital me COVID-19 në udhëzime nga shumë organizata të besueshme kombëtare”, tha Gilead në një deklaratë, duke iu referuar emrit të markës së ilaçit.

“Ne jemi të zhgënjyer që udhëzimet e OBSH-së duket se i injorojnë këto prova në një kohë kur rastet po rriten në mënyrë dramatike në të gjithë botën dhe mjekët po mbështeten te Veklury si i pari dhe i vetmi trajtim antiviral i aprovuar për pacientët me COVID-19”.

Siç shkruan më tej Reuters, Paneli i Grupit të Zhvillimit të Udhëzimeve të OBSH-së (GDG) tha se rekomandimi i tij bazohej në një rishikim të provave që përfshinte të dhëna nga katër prova ndërkombëtare të rastësishme që përfshinin më shumë se 7,000 pacientë të shtruar në spital me COVID-19.

Pas shqyrtimit të provave, paneli tha, arriti në përfundimin se remdesivir, i cili duhet të jepet në mënyrë intravenoze dhe për këtë arsye është i kushtueshëm dhe kompleks për t’u administruar, nuk ka efekt domethënës në nivelet e vdekjeve ose rezultate të tjera të rëndësishme për pacientët.

Postime të ngjashme

Ja çfarë ndodh me trupin tuaj kur e eliminoni qumështin tërësisht nga dieta juaj

Dafina Vidishiqi

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse ecni zbathur në rërë?

Lea Muslija

Ky medikament redukton rrezikun e vdekjes ose shtrimit në spital nga Covid-19

Lea Muslija

Katër simptoma të një tiroideje joaktive

Dafina Vidishiqi

Ilaçi më i mirë për djegiet nga dielli gjindet në kuzhinën tuaj

Dafina Vidishiqi

Kjo është barishtja që zvogëlon rrezikun e kancerit dhe parandalon plakjen e trurit

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...