Agjencia Zhurnal.mk
Bota

OBSH: Të dhënat e vaksinave kineze tregojnë se janë efikase dhe të sigurta

Prodhuesit kinezë të vaksinave “Sinopharm” dhe “Sinovac” kanë paraqitur të dhëna për vaksinat e tyre Covid-19, duke treguar nivele të efikasitetit që do të ishin në përputhje me ato të kërkuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, tha kryetari i një paneli këshillues të OBSH-së, raporton agjencia “Reuters”.

Grupi Strategjik Këshillimor i Ekspertëve i OBSH-së (SAGE) shpreson të lëshojë rekomandime për ato vaksina deri në fund të prillit, tha kryetari i tij Alejandro Cravioto në një konferencë në Gjenevë.

“Informacioni që kompanitë ndanë publikisht javën e kaluar tregon qartë se ato kanë nivele të efikasitetit që do të ishin në përputhje me kërkesat që OBSH-ja ka kërkuar”, -tha Cravioto.

“Kjo do të thotë rreth 50% (efikasitet) dhe mundësisht afër ose mbi 70% dhe natyrisht, ata kanë të gjitha të dhënat e sigurisë për të treguar se kjo vaksinë nuk do të shkaktojë asnjë dëm te njerëzit”.

Postime të ngjashme

Spanja do të falë politikanët e dënuar katalanas

Dafina Vidishiqi

India vaksinoi mbi 8 milionë njerëz në një ditë

Dafina Vidishiqi

SHBA, BE, Kanadaja dhe Britania, sanksione të përbashkëta kundër Bjellorusisë

Dafina Vidishiqi

Vuçiq pritet të flasë para deputetëve për dialogun me Kosovën – por çfarë kishte thënë në vitin 2019?

Dafina Vidishiqi

Kryeministri britanik: Besojmë se më 19 korrik do të kemi lehtësim të masave kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

Rusia ndalon një OJQ arsimore amerikane

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...