Agjencia Zhurnal.mk
Bota

OBSH: Të vaksinohet 60-70 për qind e popullsisë për të ndaluar virusin

Përafërsisht 60 deri në 70 për qind e popullsisë së botës duhet të vaksinohen për të ndaluar përhapjen e koronavirusit, njoftoi Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Një vlerësim i tillë bazohet në disa studime, tha Catherine O’Brien, kreu i departamentit të vaksinimit të OBSH-së, në një konferencë shtypi në Gjenevë.

Ajo theksoi se shkalla e kërkuar e imunizimit për këtë pandemi do të bëhet më e qartë kur dihet më shumë rreth vaksinave që janë testuar deri më tani, raporton New York Times.

“Është me të vërtetë e rëndësishme që të fillojmë të marrim më shumë informacion,” tha përfaqësuesja e OBSH-së.

Përveç asaj sa janë në gjendje vaksinat të parandalojnë infeksionin COVID-19, pyetja është nëse ato e bëjnë më të vështirë për njerëzit pa simptoma për të mbajtur virusin në hundë dhe fyt, dhe nëse e bëjnë më të vështirë transmetimin e virusit nga një person te tjetri, shtoi O’Brien.

Postime të ngjashme

Avioni bën ulje të detyruar në Sofje! Pasagjeri sulmoi stjuardesën dhe…

T E

Frika nga protesta e grave, Pallati Presidencial rrethohet me barrikada para 8 marsit

T E

Tërmet tjetër me madhësi 4.2 të shkallës Rihter “trondit” Larisën

T E

Piloti fik motorrët e avionit me 101 persona në bord, tmerrohen pasagjerët

T E

Mianmar, forcat e sigurisë hapin zjarr, bëjnë bastisje

T E

Pronari merr peng qiraxhijtë e padëshiruar, i lidh e i hedh dhjetra km larg

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...