Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Oda e Gastronomëve: Kufizimet janë të kota, nëse nuk respektohen

Zhurnal Ads

Shkup, 20 tetor, zhurnal.mk – Shkurtimi i orëve të punës në objektet gastronomike nuk do të funksionojë, nëse respektohet në mënyrë selektive, siç ka qenë rasti deri më tani. Nga Oda e Gastronomëve thonë se ata janë të vetëdijshëm për gjendjen shëndetësore, por ata apelojnë që ndryshimet e shpeshta të rregullave të lojës nuk janë të dobishme për askënd. Kërkojnë nga autoritetet largpamësi në punën e tyre. Ata janë për protokolle strikte, por ata thonë se pa i respektuar të gjithë, nuk do të ketë efekt.

“Qëllimi është që protokollet të respektohen. Nëse protokollet do të respektoheshin, ahengje të tilla dhe gjithçka tjetër që pamë nëpër media, nuk do të ekzistonin. Duhet të respektohen. Kufizimi nuk do të funksionojë nëse nuk respektohet- deklaroi Martin Angellovski- Oda e Gastronomëve.

Ulja e orëve të punës së lokaleve është masë parandaluese. Kjo do të zbatohet vetëm për gastronominë kurse kompetentët thonë se qeveria do të punojë për të siguruar se bizneset nuk do të mbyllen plotësisht.

Qëndrimi i ekspertëve është se ekonomia nuk guxon të lejojë karantinë të re.

“Ekspertët tashmë kanë paralajmëruar se nuk duhet të ketë mbyllje të re të bizneseve. Sipas tyre, ekonomia është në prag të kolapsit dhe nëse ka karantinë të re, do të jetë një shuarje e ekonomisë. Këshilla nga ekspertët është të gjenden module në mënyrë se si në këtë kohë pandemie dhe numrit të shtuar të të infektuar, sektori privat të funksionojë”

Shumica e të sapo infektuarve janë persona deri në 40 vjeç. Dyshimet janë se ata u infektuan në ambientet e objekteve hotelierike ose në ahengje. Inspektorati i Tregut tashmë ka njoftuar se do të kryejë inspektime të intensifikuara.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Filloi pastrimi i deponisë ilegale në Vizbeg, i vihet zjarri në prani të ministrit Nuredini!

T E

Afrim Gashi mori pjesë në hapjen solemne të Konsullatës së Përgjithshme të Republikës së Kosovës në Strugë

T E

Ligjvënësit shfuqizojnë kualifikimin e disa anëtarëve të Këshillit Legjislativ

B M

Sot tre viktima dhe 80 raste të reja me Covid-19

E.E.

Takim Bushi – Dimovski, në fokus të bisedimeve ishte çështja me nënshtetësitë

Z H

Dita botërore e sëmundjes Alzheimer: Në Maqedoninë e Veriut jetojnë rreth 40 mijë persona me këtë sëmundje

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...