Agjencia Zhurnal.mk
Bota

OKB: Finlanda të punojë në përmbushjen e të drejtave civile dhe politike

Komiteti i OKB-s për të Drejtat e Njeriut vlerëson Finlandën për mënyrën e saj të përmbushjes së të drejtave civile dhe politike të qytetarëve të saj..

Të enjten, Komiteti i OKB-së për të Drejtat e Njeriut i dha Finlandës rekomandime se si mund të përmbushen të drejtat civile dhe politike , shkruan Ministria e Punëve të Jashtme.

Disa rekomandime duhet t’i nënshtrohen një monitorimi më intensiv, njofton Hbl, transmeton RTKLive.

Rekomandimet kanë të bëjnë me retorikën e urrejtjes dhe krimet mbi bazën e urrejtjes, dhunën ndaj grave dhe të drejtat e samëve.

Finlanda do të raportojë mbi zbatimin e rekomandimeve më së voni në një vit.

Për më tepër, Komiteti lëshoi ​​rekomandime, ndër të tjera, për vlerësimin e ndikimit në lidhje me të drejtat e njeriut, masat kundër terrorizmit, ndalimin e profilizimit etnik dhe trajtimin e të huajve. Rekomandimet u bënë në bazë të raportit të shtatë periodik të Finlandës mbi zbatimin e Paktit Ndërkombëtar për të Drejtat Civile dhe Politike.

Komiteti ishte i kënaqur më shumë nga masat legjislative të Finlandës që janë marrë tashmë.

Për shembull, reforma e Aktit të Trajtimit të Barabartë dhe programit politik të Finlandës për romët.

Postime të ngjashme

“Takimi Mitsotakis-Erdogan, një hap drejt një vere më të qetë”

Bekim Laçi

Si skenë filmash, grabitësit sulmojnë furgonin e blinduar në mes të Italisë

Bekim Laçi

Kremlini nuk pret marrëveshje në samitin Putin-Biden

Bekim Laçi

Dalin pamjet, në laboratorin e Wuhanit kishte lakuriqë nate të gjallë

Bekim Laçi

OBSH: Numri i të infektuarve me coronavirus po bie, por jo edhe i të vdekurve

Bekim Laçi

Biden takon zyrtarë të lartë të BE për rifillimin e marrëdhënieve transatlantike

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...