Agjencia Zhurnal.mk
Bota

OKB-ja shpreh shqetësim për krime lufte në konfliktin e Etiopisë

Kombet e Bashkuara kanë shprehur shqetësim për krime të mundshme të luftës, pas kërcënimit të Ushtrisë së Etiopisë për të nisur sulm në kryeqytetin e rajonit verior Tigray.

Afati i fundit i vendosur nga qeveria për luftëtarët e rajonit për t’u dorëzuar do të skadojë të mërkurën.

Luftimet në mes të qeverisë dhe forcave rajonale në Tigray kanë vazhduar për gati tri javë.

Qindra persona janë raportuar të vrarë dhe dhjetëra mijëra kanë ikur.

Grupet e ndihmës frikësohen se konflikti mund të nxisë krizë humanitare dhe mund të destabilizojë Afrikën Lindore.

Kombet e Bashkuara kanë thënë se janë alarmuar nga kërcënimi për armiqësi të mëdha nëse Ushtria e Etiopisë avancon në kryeqytetin Mekelle të rajonit Tigray, i cili banohet nga 500,000 persona.

Megjithatë, një takim i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të martën, për të diskutuar luftimet në Tigray, ka përfunduar pa ndonjë deklaratë, bazuar në raportimet e agjencisë së lajmeve AFP.

Shtetet afrikane është raportuar të kenë kërkuar më shumë kohë për të lejuar vazhdimin e përpjekjeve diplomatike të Unionit Afrikan.

Të dielën, kryeministri i Etiopisë, Abiy Ahmed ka nisur një ultimatum 72-orësh për forcat Tigray, duke iu thënë që të dorëzohen, sepse janë në “pikë që nuk ka kthim”.

Mirëpo forcat e rajonit Tigray janë zotuar se do të vazhdojnë luftimet, derisa lideri i tyre Debretsion Gebremichael ka thënë se “janë të gatshëm të vdesin për të mbrojtur të drejtën tonë për ta udhëhequr rajonin”.

Ndërkohë, Komisioni për të Drejta të Njeriut, i emëruar nga shteti i Etiopisë ka akuzuar një grup të rinjsh nga rajoni Tigray, duke thënë se qëndrojnë mbrapa masakrës së këtij muaji, në të cilën kanë vdekur më shumë se 600 civilë.

Postime të ngjashme

Tragjedi në Peru, përmbyset autobusi, të paktën 27 viktima

Lea Muslija

Palestinezët anulojnë marrëveshjen me Izraelin për vaksinat, thonë se janë shumë afër datës së skadimit

Dafina Vidishiqi

Macron: Vizitori i parë i kancelares në Berlin

Dafina Vidishiqi

BE humb betejën ligjore ndaj kompanisë AstraZeneca për furnizimin me vaksina

Dafina Vidishiqi

Udhëtarët nga Mbretëria e Bashkuar do të duhet të hyjnë në karantinë me të mbërritur në Itali

Dafina Vidishiqi

Guterres riemërohet Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...