Agjencia Zhurnal.mk
Bota

OKB: Më shumë se 58,000 palestinezë janë zhvendosur në Gaza

Më shumë se 58, 000 palestinezë janë zhvendosur nga sulmet ajrore izraelite që kanë shkatërruar rreth 450 ndërtesa në Rripin e Gazës, raporton agjencia e KB.

Zëdhënësi i Zyrës së Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare, Jens Laerke tha se rreth 47, 000 nga njerëzit e zhvendosur kanë kërkuar strehim në 58 shkolla të drejtuara nga KB në Gaza.

Gjithashtu Laerke theksoi se 132 ndërtesa ishin shkatërruar plotësisht, ndërsa 316 ishin dëmtuar rëndë duke përfshirë gjashtë spitale dhe 9 qendra shëndetësore.

Nga ana tjetër Ministria e Shëndetësisë në Palestinë ka bërë thirrje për ndihmë për shkak se po përballet me mungesë të furnizimeve mjekësore dhe ilaçe, ndërsa i bën thirrje vullnetarëve për të dhuruar gjak.

Postime të ngjashme

Tragjedi në Peru, përmbyset autobusi, të paktën 27 viktima

Lea Muslija

Palestinezët anulojnë marrëveshjen me Izraelin për vaksinat, thonë se janë shumë afër datës së skadimit

Dafina Vidishiqi

Macron: Vizitori i parë i kancelares në Berlin

Dafina Vidishiqi

BE humb betejën ligjore ndaj kompanisë AstraZeneca për furnizimin me vaksina

Dafina Vidishiqi

Udhëtarët nga Mbretëria e Bashkuar do të duhet të hyjnë në karantinë me të mbërritur në Itali

Dafina Vidishiqi

Guterres riemërohet Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...