Agjencia Zhurnal.mk
Bota

OKB: Nevojitet një marrëveshje e re globale për kapërcimin e krizës

Buxheti i vitit 2020 është shënjuar nga pabarazia midis të pasurve dhe të varfërve, sipas analizës së OKB-së, ku COVID-19 duket se ka rritur papunësinë, urinë, numrin e personave në nevojë për ndihmë ushqimore, mungesë e arsimimit të fëmijëve në botë.

“Ajo që po përjetojmë nuk është vetëm një krizë globale shëndetësore, por edhe një krizë serioze ekonomike dhe e punësimit, që ka një ndikim të madh te njerëzit”, tha Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Ndërkombëtare të Punës, Guy Ryder.

Sipas parashikimeve, në 2021do të ketë 235 milionë persona në nevojë për ndihmë humanitare.

Sipas Sekretarit. Kështu që Guterres shprehu shpresën se pandemia mund të shkaktojë transformimet e nevojshme për të forcuar sistemet e mbrojtjes sociale.

“Bota ka nevojë për një marrëveshje të re globale, ku fuqia, burimet dhe mundësitë ndahen më mirë në tryezat ndërkombëtare të vendimmarrjes dhe në të cilën mekanizmat e qeverisjes pasqyrojnë më mirë realitetet e sotme”, tha Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres.

Sipas tij, nivelet e varfërisë dhe pabarazisë së vërejtur këtë vit janë larg nga të pashmangshme dhe një botë më e drejtë është akoma e mundur, pavarësisht nga goditjet akute që mund të vijnë, të tilla si COVID-19.

Postime të ngjashme

Kina: Pretendimet për gjenocid ndaj ujgurëve janë absurde

T E

Zyrtarët vizitojnë kufirin SHBA-Meksikë mes rritjes së fluksit të emigrantëve

T E

Humb jetën në një aksident ajror parlamentari francez Olivier Dassault

T E

Ligjvënësi gjerman jep dorëheqjen, përfitoi nga kontratat për maskat

T E

Asnjë i vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit në Britani

T E

Austria pezullon vaksinat AstraZeneca, një grua humbi jetën, një tjetër është në gjendje të rëndë

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...