Agjencia Zhurnal.mk
Bota

OKB: Refugjatët dhe emigrantët në Afrikën Lindore janë më të pambrojtur

Organizata Ndërkombëtare e Migracionit (IOM) pranë Kombeve të Bashkuara (OKB) ka paralajmëruar se refugjatët dhe emigrantët në vendet e Afrikës Lindore janë më të pambrojtur kundër koronavirusit.

Në një deklaratë me shkrim nga IOM thuhet se, “Rastet e COVID-19 që rriten në vendet e Afrikës Lindore ndikojnë negativisht tek refugjatët dhe emigrantët”.

Refugjatët dhe emigrantët janë më të pambrojtur kundër COVID-19, thuhet në deklaratën, në të cilën tërhiqet vëmendja se varfëria prek negativisht edhe qasjen në materialet mjekësore dhe shëndetësore.

Gjithashtu në deklaratë thuhet se refugjatët në disa vende përballen me ngacmime.

Sipas të dhënave të IOM, në vendet e Afrikës Lindore mbi 6 milionë njerëz kanë mbetur të detyruar të migrojnë për arsye të ndryshme.

Në vendet e Afrikës Lindore rreth 350 mijë persona janë infektuar me koronavirusin dhe më shumë se 6 mijë të tjerë kanë humbur jetën për shkak të virusit./TCH

Postime të ngjashme

Papa Françesku vizitoi rajonin e zotëruar dikur nga IS-i

T E

Çfarë duhet të presim në vitin 2021 nga grupi i ri i veturave, Stellantis?

S.B.

Tërmet në Bosnjë dhe Hercegovinë

T E

Qindra suedezë protestojnë kundër masave për luftim të pandemisë

T E

Senati amerikan miraton paketën e ndihmës

T E

Tërmeti 6 ballë “shkundi” Greqinë, shënohet viktima e parë, humb jetën i moshuari

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...