OPEC+ refuzon të rrisë prodhimin e naftës pavarësisht mungesave në tregun botëror

Aleatët e Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC+) do të rrisë prodhimin ditor 400 mijë fuçi gjatë muajit nëntor ashtu siç ishte planifikuar, pavarësisht mungesave në tregun botëror.

OPEC+ e udhëhequr nga Arabia Saudite ka bërë njoftimin pasi analistët kishin ngritur perspektivën e një rritjeje më të madhe të furnizimit, përcjell Telegrafi.

Pasi u bë e qartë se 23 vendet prodhuese të naftës nuk do të rrisnin më tej prodhimin e tyre, çmimi i naftës së papërpunuar Brent u rrit për herë të dytë brenda pak ditësh, duke arritur një maksimum trevjeçar prej pak më shumë se 80 dollarë për fuçi.

Njoftimi vjen në një mjedis të tensionuar, me kërkesë të madhe për naftë bruto, benzinë ​​dhe naftë për shkak të situatës ekonomike, ndërsa furnizimi është i pakët – ndër të tjera për shkak të humbjeve të vazhdueshme të prodhimit në Gjirin e Meksikës.

Përveç kësaj, Angola dhe Nigeria nuk kanë qenë në gjendje të përdorin kuotat e tyre brenda kuadrit të OPEC+ për muaj të tërë.

Çmimet në rritje të naftës po ndihen gjithashtu në pompat e benzinës. Në Gjermani, E10 Super u rrit mbi një mesatare mbarëkombëtare prej 1.60 euro [apo 1.86 dollarë] për litër në fundjavë, për herë të parë që nga viti 2013. 

Related posts

Ministria e Ekonomisë do ta shënojë Ditën Botërore të Turizmit

D V

Bie shkalla e papunësisë në Kosovë

D V

Analizë: Shteti “ka harruar” investimet kapitale, niveli i realizimit shumë i dobët

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More