Agjencia Zhurnal.mk
Kronika Shqipëri

Operacioni ndërkombëtar, shpërbën kartelin kriminal shqiptar i specalizuar në trafikun e drogës

Sot 17 Shtator 2020, në orën 11.00, do të mbahet një konferencë për shtyp në Sallën Bunker të Gjykatës së Firences për të ilustruar rezultatet e operacionit ndërkombëtar antidrogë të Policisë së Shtetit “Los Blancos”, koordinuar nga Prokuroria Publike e Firence, e cila përfshinte kryeqytetin toskan dhe qytete të tjera italiane, si dhe vende të shumta të huaja.

Një operacion ndërkombëtar që ka bërë të mundur shpërbërjen e kartelit kriminal që konsiderohej drejtuesi i grupeve shqiptare të specalizuar në trafikune drogës në fushëveprim kontinental.

Ky operacion çoi në dhjetra arrestime, sekuestrime të tonelatave kokainë dhe miliona eurove.

Aktiviteti i ndërlikuar hetimor u krye si pjesë e një Ekipi të Përbashkët Hetimor të përbërë nga Shërbimi Qendror i Operacioneve të Drejtorisë Qendrore Kundër Krimit, Skuadra Mobile e Firences, F.I.N.E.C. Hollanda dhe Drejtoria Qendrore për Shërbimet Kundër Drogës, me koordinimin e Eurojust dhe Europol, Drejtorinë Kombëtare Anti-Mafia, Drejtorinë Anti-Terrorizëm dhe Drejtoria Qendrore e Policisë Kriminale.

Postime të ngjashme

Rama i kthen përgjigje Bashës: Shqiptarët duan bashkim, pse ti jo?

N E

Balla: “Nga 1 qershori s’do të kemi asnjë lloj kufizimi”

N E

Shqipëria renditet e treta në Europë për pordorimin e kokainës

N E

Olta Xhaçka: Shqipëria mbështet vendimin për tërheqjen e trupave nga Afganistani

N E

KQZ: Rezultati i zgjedhjeve do të shpallet më 26 prill në orën 08:00

N E

Meta vlerëson Kostandin Kristoforidhin me titullin “Nderi i Kombit”: ‘Zgjohuni shqiptarë!”, jehon thirrja e tij dhe e të gjithë etërve të Kombit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...