Agjencia Zhurnal.mk
Kronika Shqipëri

Operacioni “Skanderbeg”/ 101 persona nën hetim, shisnin drogë në 12 sheshe të ndryshme në Catania

Policia italiane ka zhvilluar një operacion masiv antidrogë, të titulluar “Skanderbeg”.

Në operacionin e quajtur ‘Skënderbeu’, 101 persona janë nën hetim, marrës të një urdhri paraburgimi të lëshuar nga gjyqtari hetues, ku i akuzon për vepra të ndryshme penale si pjesë e shoqatës së tipit mafioz, shoqatës kriminale që synon trafikimin dhe shitjen e drogës , me rrethanën rënduese të metodës dhe qëllimit mafioz, dhe për mbajtje dhe mbajtje pa leje të armëve të zjarrit.

Hetuesit thanë se janë duke u hetuar persona, që dyshohet s kanë lidhje me organizata mafioze, të tilla si Cosa Nostra.  Ata janë duke u hetuar për vepra të tilla si trafiku ii drogës, pjesëmarrje në organizatë kriminale, shkruajnë mediat italiane.

Mediat e vendit fqinj shkruajnë se lënda narkotike shitej në 12 sheshe të ndryshme. Droga shitej më së shumti në sheshin e San Giovani Galermo, bastion “historik” ku bëhet tregti me lëndët narkotike.

Në këtë operacion të madh policor, kanë marrë pjesë rreth 400 karabinierë. Stacioni policor në Katania u mbështet edhe nga skuadra e helikopterëve në Siçili, njësia e helikopterëve dhe ajo e qenve.

Mediat fqinje nuk përcaktojnë kombësinë e personave që janë hetuar, por policia italiane ka vendosur t’i vërë emrin këtij operacioni atë të heroit tonë kombëtar.

Postime të ngjashme

Marihuana në malin e Tetovës, paraburgosen tre shkupjanët!

Dafina Vidishiqi

Ministri gjerman i përgjigjet Manastirliut: Ballkani pa rrezik

Dafina Vidishiqi

Ndërron jetë 32 vjeçarja që u përfshi në aksidentin në Ferizaj, ku kishin humbur jetën edhe katër familjarët e saj

Dafina Vidishiqi

Tragjedi në Kërçovë / Djali ther me thikë babain, nga plagët vdes në spital

Dafina Vidishiqi

Aksident i tmerrshëm afër parkut të Çairit, ka të lënduar

Dafina Vidishiqi

Basha nis reformimin e partisë

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...