Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Operohen 160 foshnje me anomali të rëndë

Shkup, 30 janar – “Në Klinikën e Kirurgjisë Pediatrike, për dy vjet janë operuar 160 foshnje me anomali të rënda”, njoftoi sot Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe.

Sipas tij, këto operacione janë pjesë e projektit të Ministrisë së Shëndetësisë për bashkëpunim të Klinikës së Kirurgjisë Pediatrike në Shkup dhe Spitalit Universitar për Kirurgji Pediatrike “Pirgov” nga Bullgaria.

“Ne kemi filluar projektin dy vjet më parë, i cili u ofroi kirurgëve tanë edukim shtesë për metodat e reja të ndërhyrjes.

Rastet e rënda të anomalive në pacientët e rinj nuk dërgohen më jashtë vendit, por këto operacione kryhen me sukses në klinikën tonë”, shtoi Ministri.

Postime të ngjashme

Edhe katër të rinj arrestohen pasi kapen me marihuanë!

R Zh

Zaevi për “Ballkan të Hapur”: Derisa BE-ja nuk e përmbush premtimin, ne do punojmë për një jetë më të mirë

R Zh

Zjarret në Turqi / Maqedonia e Veriut s’ka turistë të rrezikuar

R Zh

Sela takim me diasporën e Strugës

R Zh

Zaev: Do të ulet pragu për kandidatët e pavarur

R Zh

Kuvendi shkon në pushim/ Disa ligje mbesin në procedurë parlamentare

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...