Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Opozita kritikon qeverinë për të pagjeturit, Selimi: Kjo çështje do të përfshihet në marrëveshjen finale

Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi gjatë raportimit në Komisionin Parlamentar për të drejtat e njeriut tha se kjo ka qenë tema e parë që është ngritur në Bruksel dhe se do të insistojnë që në marrëveshjen finale të marrin zotimin e Serbisë për rikthimin e trupave dhe ballafaqimin e saj me të kaluarën.

Ai tha se do të insistojnë që pas marrëveshjes finale në afat prej 18 muajve Serbia të zbatojë marrëveshjen për të pagjeturit.

Ndërsa, kryesuesi i delegacionit të Kosovës në grupin punues për çështjen e zhdukurve, Ibrahim Makolli tha se në Bruksel janë arritur parimet bazë për marrëveshjen për personat e zhdukur. Por sipas tij ajo do të inkorporohet në marrëveshjen finale.

Kritika ndaj qeverisë Hoti për këtë çështje adresoi anëtarja e komisionit nga LVV-ja, Saranda Bogujevci e cila kërkoi sqarime shtesë për marrëveshjen e Uashingtonit.

Sipas saj, atje është bërë barazim i çështjes të pagjeturve dhe të zhvendosurve.

E deputetja e PDK-së, Besa Ismaili akuzoi qeverinë Hoti për mungesë të transparencës për këtë çështje.

Postime të ngjashme

46 pacientë me coronavirus në Spitalin e Pejës, 36 në oksigjeno-terapi

S.B.

8,026 raste aktive me coronavirus në Kosovë

S.B.

Lugina e Preshevës, 29 vjet qëkur shqiptarët kërkuan bashkim me Kosovën

S.B.

Osmani pret Lajçakun

S.B.

Protestojnë banorët e disa fshatrave të Prishtinës, kërkojnë transport publik

S.B.

Në prag të garës për kryetarin, zyrtari i LDK-së iu dërgon mesazh kolegëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...