Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

“Ora e planetit Tokë”, në errësirë do të jenë më shumë lokacione në Shkup dhe në Ohër

Shkup, 26 mars – Zhurnal.mk – Shteti ynë do të përfshihet për herë të 12-të në kremtimin e aksionit më të madh mjedisor në botë “Ora e planetit Tokë”. Këtë vit, “Ora e planetit Tokë” do të zhvillohet të shtunën, kur më shumë se 8.000 qytete në mbi 180 shtete të botës do t’i fikin dritat në ora 20:30.

Si pjesë e aksionit, në disa lokacione në Shkup dhe në Ohër do të zhyten në errësirë, duke përfshirë edhe vilën presidenciale “Vodno”, Qeverinë, sheshin e qytetit “Maqedonia”, të gjitha ndërtesat dhe urat përgjatë kejit të lumit Vardar, Kalaja e Shkupit, porta triumfale “Maqedonia”, parqet në komunat e Shkupit, Aerodrom dhe Karposh, ndërsa në Ohër ndër më tërheqëset janë Kalaja Samoil, keji “Maqedoni” dhe kishat “Shën Sofia”, Plaoshnik dhe Kaneo.

Duke filluar si një ngjarje simbolike në Sidnei në vitin 2007, “Ora e planetit Tokë” tani po festohet në më shumë se 180 vende dhe territore si një moment global i solidaritetit për planetin. Ndërsa veprimi udhëton nëpër zonat kohore, miliona njerëz në të gjithë botën do të bashkohen praktikisht duke dërguar një mesazh solidariteti me problemet me të cilat përballet planeti Tokë.

Këtë vit, aksioni do të shënohet virtualisht, duke mbajtur konferencën e parë digjitale të klimës në vend nën moton “A po e rikthen goditjen natyra?”.

Postime të ngjashme

Shkupjani privohet nga liria për kontrabandim të emigrantëve

R Zh

Regjistrimi në Diasporë dukshëm më i ulët se sa ai para vendimit për shtyrje, kush i dëshpëroi!

R Zh

Mungesa e vaksinave ndërpret edhe fushatën e ndërgjegjësimit për vaksinim

R Zh

Tridhjetë ditë paraburgim për gjashtë të arrestuarit për tregti të paligjshme me 200 kilogram marijuhanë

R Zh

Sot 46 viktima dhe 687 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

R Zh

Qeveria demanton Milloshoskin: Zaevi dhe Spasovski nuk u kanë dhënë pasaporta pjesëtarëve të ISIS-it

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...