Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Orban: Hungaria ka vaksinuar gati 40 për qind të popullsisë

Kryeministri hungarez Viktor Orban ka thënë se Hungaria do të arrijë shkallën 40 për qind të vaksinimit kundër koronavirusit, në mesin e javës së ardhshme.

Kjo gjë, sipas tij, përbën pikë kthese, pasi do të mundësojë rihapjen e sektorëve të ndryshëm.

Orban, i cili përballet me zgjedhje këtë vit, i ka thënë radios shtetërore më 23 prill, se duke nisur nga java e ardhshme, ata që janë pajisur me certifikata të vaksinimit, do të mund të shkojnë nëpër hotele, brenda nëpër restorante, teatro, kinema, palestra, dhe organizime sportive.

Hungaria, ekonomia e së cilës është dëmtuar rëndë nga pandemia e koronavirusit, ka nisur të rihapë gradualisht dyqanet dhe shërbimet tjera më herët gjatë këtij muaji.

Oda e Mjekëve të Hungarisë e ka quajtur të hershëm këtë vendim.

Pavarësisht suksesit me fushatë të vaksinimit, Hungaria është duke u përballur së fundmi me shkallë të lartë të fatalitetit dhe infektimit.

Ky vend i Evropës Qendrore, me 9.8 milionë banorë, ka regjistruar pothuajse 761,000 të infektuar me 26,000 viktima me koronavirus.

Postime të ngjashme

65 palesinezë dhe gjashtë izraelitë të vdekur nga konflikti katër ditorë në Gaza

N E

Në 24 orët e fundit Meksika ka regjistruar 267 viktima nga Kovid-19

N E

Spanja pret rreth 45 milionë turistë të huaj këtë vit

N E

Lehtësohen masat kufizuese, Greqi do të lejohen dasmat dhe pagëzimet, por me disa rregulla specifike

N E

Këshilli i Sigurimit i OKB-së zhvilloi takimin urgjent për situatën në Jerusalem

N E

Bullgaria me qeveri tranzitore deri në zgjedhjet e parakohshme në korrik

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...