Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Orban: Nuk duam muslimanë në vendin tonë

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban tha se vendi i tij nuk dëshironte që të vinin myslimanët në vend, pasi ndikojnë në  kulturën e tyre.

“Ne nuk duam që ata të vijnë në Hungari masivisht, në atë masë që kjo të çonte në një ndryshim kulturor”,  tha ai në një intervistë për revistën gjermane STERN.

Më pak se 10% janë të huaj në vendin e tij dhe kjo mjafton. Për momentin, një nga “fushat e betejës” më të rëndësishme në Bruksel është parandalimi i dërgimit të azilkërkuesve nga vendet e Evropës Perëndimore në Hungari.

“Ne nuk duam emigrim të paligjshëm. Do ta parandalojmë këtë duke mbyllur kufijtë tanë të gjelbër”, përfundoi kryeministri hungarez.

Orban tha se shpresonte të kishte një mirëkuptim më të mirë me politikanët gjermanë. “Ata, megjithatë, kishin nevojë urgjente për të përmirësuar fjalorin e tyre”, vuri në dukje ai.

Sidoqoftë, ai foli pozitivisht për Angela Merkel, të cilën pretendon se e respekton. Sipas Orban, kancelarja gjermane mbart kryqin e politikës gjermane dhe evropiane.

Postime të ngjashme

Organizatat botërore kërkojnë furnizim urgjent për vendet e varfëra me vaksina kundër Kovid-19

D V

Katër tërmete shkundin Greqinë, më i fuqishmi me magnitudë 5.3

D V

Nga sot, hyrja në Gjermani vetëm me test negativ antiCOVID-19

D V

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

D V

Australia mbjell frikë me ushtri e helikopterë për të ndaluar protestat dhe vendosur izolimin e COVID-19 në Sydney

D V

Njihuni me shkencëtarin që po përpiqet të udhëtojë në kohë – për këtë ka një arsye të fortë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...