Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

OSHB sivjet ndihmoi Maqedoninë e Veriut me pajsije mjekësore në vlerë prej 1 milion dollarë

Shkup, 30 dhjetor, zhurnal.mk – Organizata Shëndetësore Botërore gjatë vitit 2020 në Maqedoni ka dhuruar pajisje mbrojtëse, set laboratorësh dhe pajisje mjekësore në vlerë prej 1.049.902 milionë dollarë.

Ministria e Shëndetësisë bëri të ditur se këto donacione kanë qenë për të menaxhuar dhe luftuar pandeminë e virusit COVID-19.

Në pjesën e pajisjeve mjekësore përmes Fondit Gjerman për coronavirus, janë dhuruar respiratorë dhe pulsoksimetri për Covid Qendrat që mundësoi mjekim dhe trajtim të të sëmurëve nga coronavirusi.

“Të gjitha pajisjet e dhuruara janë sipasa standardeve për siguri dhe cilësi të OSHB-së dhe është shpërndarë nëpër qendrat mjekësore në vend”, thuhet në fund të njoftimit të MSH-së.

Postime të ngjashme

Vestager: Të respektohen rregullat e BE-së në planet kombëtare të rimëkëmbjes

T E

Lefkov: Për lëshimet e platformës së regjistrimit nuk është fajtor populli

T E

Qeveria e miratoi Protokollin shëndetësor për zbatimin e regjistrimit

T E

Analistët për Zhurnal: Problemi me bullgarët do të jetë më shumë serioz se ai grek

Z H

Qeveria miraton Propozim ligjin për shpallje të malit Sharr si Park Kombëtar

T E

Georgievski: Nëse i falëm serbët, pse mos falim dhe bullgarët

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...