Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Osmani fton ish-presidentët në takim “për respektim të memories institucionale”

Presidentja e Kosovës , Vjosa Osmani ka pritur në takim tre ish-presidentët e Kosovës, Fatmir Sejdiu, Atifete Jahjaga dhe Behgjet Pacolli.

Osmani ka thënë se ka ftuar ish-presidentët për të ndërtuar kulturë të re institucionale të respektimit të memories institucionale, e cila sipas saj është e domosdoshme që shteti të ecën përpara.

“Poashtu për të ndërtuar një model të ri të konsultimit për çështjet e interesin nacional, që t’i zgjidhim problemet me të cilat përballen qytetarët”, ka thënë ajo.

Ajo ka thënë se Sejdiu ka qene pjese historike e vendimmarrjes.

“Jahjaga krijoi një model të shkëlqyeshëm duke shtyrë përpara kauza si çështja e viktimave të dhunës seksuale. Dhe z. Pacolli që ka shërbyer edhe si ministër i jashtëm, bashkëpunojmë me shtetet veç e veç”, ka thënë ajo.

Ish-presidentja Atifete Jahjaga, ka përgëzuar Osmanin për vazhdimin e traditës për konsultim me ish-presidentët.

“Jeni zgjidhja e duhur ne momentin e duhur, ka shumë punë për tu bërë por do të na kesh afër në çdo proces. Ne si gra kemi shumëçka të diskutojmë, kemi parë raportimet e fundit që ende po ballafaqohemi me paragjykimet e shoqërisë tonë që kam menduar se do te kalojnë në fazën time por ende po vazhdojnë”, ka thënë ajo.

Ndërkaq Pacolli ka thënë se është i lumtur që Kosova ka përfaqësim dinjitar duke premtuar se do t’i qëndrojnë afër Osmani.

Postime të ngjashme

​Zemaj: Albin Kurti e Arben Vitia sot kanë rrezikuar qytetarët e Kosovës

S.B.

Norvegjia ia dhuron 100 respiratorë Qendrës Mjekësore të FSK-së

S.B.

49 raste pozitive dhe dy të vdekur nga COVID-19 në Kosovë

S.B.

Pahori në Serbi: Nga samiti Bërdo-Brioni do t’i dërgojmë mesazh BE-së se vendet e Ballkanit duhet të hyjnë bashkë në BE

S.B.

Mbyllet një biznes dhe dënohen 23 të tjera për mosrespektim të masave antiCovid-19

S.B.

Pas tollovisë së sotme, policia vendos rrethoja të hekurta në oborrin e sallës “1 Tetori”

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...