Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Osmani: Mund të gjejmë zgjidhje me Bullgarinë

Shkup, 21 korrik – Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, vlerësoi se ka mundësi serioze për zgjidhjen e mosmarrëveshjes me Bullgarinë deri në fund të vitit.

Ministri i Jashtëm theksoi se do të jetë thelbësore nëse ka një palë në Bullgari që do të diskutojë këto çështje.

“Mendoj se ka dritare serioze të mundësive për të zgjidhur mosmarrëveshjen deri në fund të këtij viti dhe të gjithë janë të angazhuar. Dritaret janë para dhe pas zgjedhjeve tona, shtator, tetor dhe dhjetor, dhe mendojmë se ka një shans për të gjetur një zgjidhje.

Sidoqoftë, nuk dua të jem i lidhur me datat sepse shoqëria jeton sipas atyre afateve dhe nga ato shpresa dhe zhgënjime të datave dhe afateve”, tha Osmani.

Ministri theksoi se për momentin është e rëndësishme të krijohen institucione në Bullgari në mënyrë që të kemi një dialog që do të japë rezultate.

Postime të ngjashme

Dimitrov: Trashëgimi e ilindenasve dhe e delegatëve tanë të KAÇKM-së janë bashkëjetesa, barazia, shtetësia, drejtësia dhe liria

R Zh

Ganiu uron ditën e kryengritjes dhe Republikës së Krushevës

Z H

Shënimi i 118-vjetorit të Republikës së Krushevës dhe 77-vjetorit të Mbledhjes së parë të KAÇKM-së

Z H

Pendarovski: T’i tejkalojmë ndasitë dhe të bashkohemi rreth idealeve të Ilindenit

Z H

Osmani: Ilindeni, festë që do të na bashkojë

Z H

SHBA-të urojnë gjithashtu ditën e Ilindenit

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...