Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Osmani nga Prekazi: Sakrifica e familjes Jashari rezultoi me pavarësinë e Kosovës

Ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani sot ka ka bërë homazhe tek kompleksi memorial “Adem Jashari”, në Prekaz në ditën e dytë të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK)

Osmani nga Prekazi tha se kjo është një sakrificë sublime që rezultoi me pavarësinë e Kosovës.

“Jemi këtu në Prekaz në vendin që e bëri bashkë një komb të tërë rreth kauzës për çlirim, në vendin që është shndërruar në ikonë të lirisë, dhe në simbol të sakrificës më sublime të komandantit legjendar Adme Jashari, të bacës Shaban, Hamzës,  grave dhe fëmijëve dhe gjithë familjes Jashari së bashku me bashkëluftëtarë dhe bashkëfshatarë të tjerë të komandantit legjenda. Sakrificë sublime që e rezultoi me Pavarësinë e Kosovës”, ka thënë Osmani.

Ajo para mediave shtoi duhet të jenë përjetësisht mirënjohës për sakrificën që dha familja Jashari e cila do të shërbej si frymëzim për brezat që do të vijnë.

“Por e kemi borxh që kujtesën historike e mbi të gjitha ndjenjën e mirënjohjes së  thellë ta bartim brez pas brezi në mënyrë që edhe fëmijët tanë por edhe fëmijët e fëmijëve tanë ta kujtojnë se sa i lartë ishte çmimi që e pagoi populli shqiptar që sot ta kemi shtetin tonë, dhe sot ta gëzojmë lirinë tonë. Përjetësisht mirënjohës për këtë sakrfiicë dhe trimëri që do të shërbejnë si frymëzim për breza të tërë që do të vijnë”, tha ndër të tjera Osmani.

Postime të ngjashme

Prokuroria Themelore në Prishtinë nis hetim për “Zbulimin e fshehtësisë zyrtare”

N E

Haxhiu: Sigurimi i vaksinave është top prioritet i qeverisë

N E

Një person ka mbetur i vdekur dhe dy të tjerë janë plagosur në Mitrovicë

N E

“Eksplodoi balona” e Janez Janshës si lajm i pavërtetë, por që nxiti reagime të ndryshme

R Zh

Në Kosovë nga e hëna mësimi me prezencë fizike

N E

Kosova regjistron mbi 12 mijë raste me Kovid-19

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...