Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Osmani të enjten në Athinë për nënshkrim të 3 memorandumeve me Dendias

Shkup, 7 janar – Zhurnal.mk – Ministri për punë të jashtme Bujar Osmani, të enjten e ardhshme më 14 janar do të udhëtojë në Athinë dhe do të realizojë takim me kolegun e tij grek, Nikos Dendias, informon Zhurnal.

Dendias dhe Osmani është paraparë të nënshkruajnë memorandum për bashkëpunim. Njëri ka të bëjë për bashkëpunim me “Enterprise Greece”, tjetri për mbrojtje civile dhe e treta për bashkëpunim të akademive diplomatike nga Ministritë e punëve të jashtme të dy vendeve.

Papajonau, zëdhënësi i MPJ-së greke sqaroi se bëhet fjalë për memorandum ku nuk do të nevojitet të raitifkohen në Parlament.

Pas nënshkrimit të memorandumeve do të ketë dhe press konferencë.

Osmani gjithashtu në Athinë do të ketë takim edhe me shefin alternativ të diplomacisë greke, Militiadis Varviciotis, i angazhuar për çështje evropiane.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Strugë, lagja “Lugina e Gëzuar” kërkon strehim social

Bexhet Musliu

Kumanovë, librat me përmbajtje ofenduese, Shabani: Ka filluar me punë komisioni

Bexhet Musliu

Nesër protestë për rastin „Monstra“, mbyllen disa rrugë në kryeqytet

T E

Edhe Lëvizja BESA mund të braktisë anijen e Zaevit?!

Bexhet Musliu

Ambasadori i Kosovës në Shkup i dorëzoi mirënjohje drejtorit të AZGJ-së, Ylber Sela

T E

Ziberi paralajmëron masa të reja, lloji britanik i virusit merr hov në vendin tonë

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...