Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Osmani – Xhaçka: Përmes bashkëpunimit rajonal do ta përforcojmë rrugën drejt BE-së

Në kuadër të vizitës zyrtare në Republikën e Shqipërisë, Ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani realizoi takim me Ministren për Evropën dhe Punë të Jashtme të Republikës së Shqipërisë, Olta Xhaçka.

Sipas njoftimit të MPJ-së, ministrat hapën shumë tema nga interesi i përbashkët për zhvillimin e raporteve bilateral, për ngjarjet e brendshme politike në dy vendet, për bashkëpunimin në NATO, perspektivën evropiane, iniciativat rajonale, ndërkaq u bisedua edhe për mundësinë e bashkëpunimit edhe në politikat tjera sektoriale.

“Është e pakontestueshme se marrëdhëniet midis dy vendeve qe moti kalojnë pragun e fqinjësisë së mirë dhe ata janë themeluar në bazat e një miqësie stabile dhe afatgjate. Vlerësoj se kjo miqësi e jona i kalon interesat e dy vendeve tona dhe përbën një prej shtyllave më të rëndësishme për stabilitetin, sigurinë dhe prosperitetin e të gjithë rajonit”, deklaroi Osmani.

Rrumbullakësimi i agjendës Euro-atlantike me theks mbi nisjen formale të bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin Evropian ishte një prej temave më të rëndësishme e diskutimit të takim. Shefat e diplomacisë u pajtuan se këmbëngulja e dy shteteve në këtë kurs dhe reformat aktuale të lidhura me këtë përbëjnë garancë shtesë jo vetëm për prosperitetin dhe standardin e përmirësuar të qytetarëve, por edhe të zhvillimit në përgjithësi dhe raportet në kuadër të vet rajonit.

Bashkëbiseduesit nënvizuan nevojën për realizimin e projekteve për lidhje infrastrukturore dhe energjetike, por edhe intensifikimin e bashkëpunimit në fusha tjera, si tregtia, turizmi, kultura, arsimi. Fokus i veçantë u vë edhe në Iniciativën 8, si forum i vlefshëm për avancimin e bashkëpunimit trilateral.

“Kemi shansin e mirë të sigurojmë komplementaritet dhe realizim të të gjithë iniciativave, përfshirë edhe Iniciativën 8, marr parasysh se me këtë e përforcojmë rrugën që çon drejt Brukselit”, tha Osmani.

Postime të ngjashme

Turizmi në Tiranë – kryeqyteti shqiptar nën fokusin e aparatit të fotografive të vizitorëve

D V

Shqipëria e treta në Evropë për aplikimet për azil të fëmijëve, më e preferuara Franca

D V

Mbërrijnë 67,860 doza të vaksinës Pfizer, Rama: Vijojmë çdo ditë pa u ndalur me vaksinimin masiv në të gjithë vendin

D V

Raporti final i OSBE/ODIHR për Zgjedhjet e 25 prillit, Balla: Shqipëria merr raportin më të mirë për zgjedhjet në këto 30 vite

D V

Shqipëria dhe Britania nënshkruajnë marrëveshjen për transferimin e të burgosurve

D V

Zgjedhjet e 25 prillit, OSBE/ODIHR pubikon raportin final

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...