Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

OVL proteston në shesh: Ministrat që fyen UÇK-në nuk ia dinë vlerën lirisë

Organizata e Veteranëve të Luftës ka mbajtur marsh protestues para qeverisë së Kosovës, për siç thonë ata fyerjet që janë bërë në drejtim të UÇK-së dhe në shenjë pakënaqësie me gjykimin në Hagë të ish-krerëve dhe pjesëtarve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Protestuesit me vete përveç flamujve të UÇK-së kishin edhe fotografitë e krerëve të Ushtrisë që po gjykohen në Hagë, Kadri Veselit, Hashim Thaçit, Jakup Krasniqit, Rexhep Selimit e të tjerëve, shkruan lajmi.net.

Sekretari i OVL-së, Faton Klinaku tha se populli i Kosovës po përballet me shumë sfida, për shkak se EULEX, UNMIK, e tani edhe Specialja kanë gjykuar dhe po gjykojnë vetëm shqiptarët, dhe jo serbët për krimet e kryera në Kosovë.

“Lufta e UÇK-së që kulmoi me Kosovën shtet është vetëm një pjesë e realizimit të qëllimit. Sot populli përballet me shumë sfida. UNMIKU e EULEX-i akuzuan e gjykuan vetëm shqiptart. Specialja gjykon vetëm shqiptarët por jo krimet e masakrat e kryera nga serbët. Themeluesit e udhëheqësit të UÇK-së gjenden prapa grilave në Hagë sepse po gjykohet lufta jonë dhe jo krimet e serbëve”, tha ai.

Madje ai tha se ministrat e qeverisë Kurti që folën keq për UÇK-në, nuk ia dinë vlerën lirisë.

“ Edhe krerët e OVL-së po i vuajnë pasojat. Në vend se Specialja ta hetojnë veten për skandalet e saja, krerët e OVL-së po mbahen peng nga kjo pseudo-drejtësi. Ky aktivitet u organizua për fyerjet ndaj UÇK-së, nga njerëz që nuk ia dinë vlerën lirisë, ndër ta edhe ministra të qeverisë”. 

Postime të ngjashme

Ambasadorja sllovene: Pres me padurim thellimin e bashkëpunimit ndërmjet dy shteteve

D V

COVID-19, 366 raste aktive në Kosovë

D V

Bashkatdhetarët për në Kosovë, pritjet në pikë-kalimin kufitar Merdare deri në tri orë

D V

CNN i bën jehonë lajmit se Biden do të pranojë medalje presidenciale në Kosovë

D V

Konjufca: Ndajmë dhembjen dhe keqardhjen e thellë me Turqinë mike për jetët e humbura

D V

“Faleminderit Kroaci”: Ngjyrat e flamurit të Kroacisë ndriçojnë ndërtesën e Qeverisë së Kosovës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...