Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Paditet ish ministrja e financave, Angelovska

Shkup, 25 dhjetor – E Majta sot ngriti padi penale në Prokurorinë Themelore Publike kundër ish-ministres së Financave, Nina Angelovska për bankën “Eurostandard”, sepse ndërsa ishte në detyrë, duke abuzuar me informacione të ndjeshme të brendshme, ajo tërhoqi depozitën e saj prej 250.000 euro.

Kjo ndodhi pak para se të falimentonte banka, e cila përdori pozicionin e saj zyrtar për përfitime personale dhe u vendos në një pozitë të privilegjuar dhe të favorshme.

“Me këtë sjellje të qëllimshme dhe të paligjshme, e pandehura shkeli nenin 50 të Ligjit për Parandalimin e Korrupsionit dhe Konfliktit të Interesit, i cili plotëson kushtet për ndjekje penale të ish-zyrtares për krim të rëndë të punës së pandërgjegjshme në shërbim”, tha Jovana Mojsoska nga E Majta.

Postime të ngjashme

Opozita kritikon Bujar Osmanin për diplomacinë ekonomike të Maqedonisë së Veriut

R Zh

Reklamat e qeverisë vënë në pikëpyetje lirinë e shprehjes

R Zh

Prof.dr. Vetoni Latifi sjell librin e tij më të ri mbi Marrëdhëniet Ndërkombëtare

R Zh

Në kërkim të pronarëve të vërtetë të kompanive

T E

Zhurnal mëson / Anketës së Grubit dhe Osmanit e shpalosur në mbledhjen e fundit të kryesisë së BDI-së si në kohën e Enver Hoxhës, diktatorit! Pakënaqësia vazhdon…

R Zh

10 të vdekur, 333 raste të reja dhe 268 të shëruar nga Covid 19

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...