Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Paga e 13-të, shujta ditore dhe transporti, disa nga pikat e Kontratës kolektive për arsim

Disa javë para mbajtjes së zgjedhjeve, Ministria e Arsimit dhe Shkencës dhe Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK)kanë rënë dakord për kontratën kolektive për arsim, marrëveshje kjo që pritet sot të nënshkruhet.

Në këtë kontratë kolektive parashihet që të paguhet paga e 13-të duke filluar nga viti 2023 e cila do të lidhet me performancën në arsim, gjithashtu në këtë kontratë parashihet edhe shujta ditore si dhe transporti.

Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti tha se janë saktësuar çështjet lidhur me themelimin e marrëdhënies së punës, avancimin, kriteret e punësimit, të drejtat e mësimdhënësve, koha e punës, etj.

Ndërkaq, tutje siç ka bërë të ditur kryeministri në detyrë Avdullah Hoti mësimdhënësve do t’iu bëhen nga dy pagesa shtesë në pagë për shkak të punës gjatë pandemisë, e cila do të implementohet në fund të shkurtit dhe në fund të majit në mënyrë lineare, në përputhje me mundësitë buxhetore.

Postime të ngjashme

Mbi 280 persona me inteligjencë të lartë, cila është perspektiva e tyre në Kosovë?

D V

Sërish pritje të gjata në pikë-kalimet kufitare Merdare dhe te Dheu i Bardhë

D V

689 raste aktive me coronavirus

D V

Mot me diell dhe vranët, temperaturat deri në 35 gradë

D V

Pamje nga situata alarmuese me zjarre në Rugovë – evakuohen banorët

D V

Sejdiu: Deklarata e Pavarësisë është dashur të lexohej nga dikush brenda Kuvendit, dhe jo nga Hashim Thaçi

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...