Agjencia Zhurnal.mk
Ekonomi Maqedoni TOP LAJM

Pagesa e kredive, qytetarët: Kriza vështirëson pagesën e kësteve

Zhurnal Ads

Shkup, 27 shtator – Në nisjen e krizës me viursin korona, të gjitha bankat vendosën të shtyjnë pagesën e kësteve për gjashtë muaj, e kjo masë lehtësuse u shfrytëzua nga rreth 70% e qytetarëve.  

Shtyrjen e dytë të pagesës së këstve të kredive,  do të mund ta shfrytëtojnë qytetarët që kanë humbur punën, kanë ulje të rrogave të paktën 10% gjatë krizës së korona virusit ose kanë shpenzime të larta mjekësore për trajtim nga Sars Cov2.  

Qytetarët e anketuar nga TVM2 shprehen se në këtë situatë të paqartë me virusin , kanë vështirësi në pagesën e kësteve.   “Është i vështirë jo vetëmi pagesa e kredive por edhe mbarë faturat që kemi. Nuk presim ndonjë përmirësim përderisa kemi këtë situatë me virusin. “Është shumë i vështirë kthimi i këstve, punë nuk ka. E vështirë”, shprehen qytetarët.  

Ndryshe nga ato që kanë vështirësi ti paguajnë këstet, dikush për shkak të të ardhurave shumë të vogla e ka të pamundur ta mendojë marrjen e kredisë.  

“Unë e kam të pamundur të marr kredi, kam të ardhura vetëm prej 10 mijë denarësh”. “Nuk kam marr kredi por as që mund të marrë unë”, theksojnë qytetarët.  

Megjithë ankesat, gjatë kësaj periudhe të krizës nga pandemia, vërehet një rritje prej  8.8 % në kërkesën vjetore për marrje të kredive.  

Në të dhënat e fundit të Bankës Qëndrore tregojnë një rritje të dukshme të kërkesave për  kreditë konsumtatore, një ulje e lehtë është regjistruar te kërkesa për kreditë banesore.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Takim virtual i Xhaferit me ish deputetë të Parlamentit Evropian

Z H

Marrëveshja e Prespës krijoi partneritet mes Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut

E.E.

Mariçiq paralajmëroi ndryshime në kodin zgjedhorë dhe lista të hapura

E.E.

Qeveria i përgjigjet Taravarit: Jemi pjesë e NATO dhe ecim në rrugën drejt BE

T E

Gazeta serbe “Danas”: Maqedonia Veriore po kthehet në “Amsterdamin e Ballkanit”?

R ZH

1168 raste të reja, 18 të vdekur dhe 692 të shëruar, bilanci i fundit me Covid 19

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...