Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Pakistani bllokon TikTok-un për përmbajtje të paligjshme

Pakistani ka bllokuar aplikacionin kinez TikTok, për arsye të, siç thanë ata, dështimit në bashkëpunimin për të zhvilluar një mekanizëm efektiv për të kontrolluar përmbajtjet e paligjshme.

Në një deklaratë të premten, Autoriteti i Telekomunikacionit të Pakistanit tha se e ka marrë këtë vendim pas ankesave kundër përmbajtjeve “të pamoralshme dhe të turpshme” në platformën e videove.

TikTok ishte paralajmëruar më parë që të filtroj përmbajtje të tillë, por dështoi të respektojë udhëzimet, thanë nga autoriteti.

ATP shton se do të rishikoj ndalimin e tij, në rast se aplikacioni zbaton ndonjë mekanizëm që do të pastronte përmbajtjen e paligjshme.

Ndërsa, TikTok-u tha se është i vendosur të respektonte ligjin në tregjet ku ofrohet aplikacioni për shpërndarjen e videove, raporton AP.

TikTok, në pronësi të ByteDance me qendër në Kinë, është aplikacioni i tretë më i shkarkuar në botë gjatë vitit të fundit, pas WhatsApp-it dhe Facebook-ut, teksa në Pakistan është shkarkuar afër 39 milionë herë.

Aplikacioni është ndaluar edhe nga India dhe SHBA-ja për shkelje të udhëzimeve.

Postime të ngjashme

Gjermanët përdorin material të ri dhe krijojnë celular 30% më të lehtë

S.B.

“Bisha” po vjen: Së shpejti telefoni me 18 GB RAM

S.B.

Së shpejti, Apple Watch mund të monitorojë glukozën në gjak pa tërhequr gjak

S.B.

Këto foto nudo tani lejohen në Instagram

S.B.

Qeveria indiane vendos masa të rrepta ndaj rrjeteve sociale

S.B.

Gjithçka që dimë deri më tani për iPhone 13

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...