Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Pakistani mbështet Azerbajxhanin, por mohon pranin e ushtarëve të tyre në konflikt

Pakistani sot ka hedhur poshtë raportet e mediave indiane se ushtria pakistaneze po lufton së bashku me forcat e Azerbajxhanit kundër Armenisë në Nagorno – Karabakh, transmeton Insajderi.

Në një deklaratë, Ministria e Jashtme e Pakistanit tha se raporte të tilla janë “të papërgjegjshme, spekulative dhe të pabazuara”, raporton Anadolu Agency (AA).

“Granatimet intensive nga forcat armene ndaj popullatës civile të Azerbajxhanit janë të dënueshme dhe më fatkeqe. Kjo mund të komprometojë paqen dhe sigurinë e të gjithë rajonit. Armenia duhet të ndalojë veprimin e saj ushtarak për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm”, thuhet në deklaratën pakistaneze të Ministrisë së Jashtme.

Tutje, vazhdon deklarata “Pakistani mbështet pozicionin e Azerbajxhanit për zonën e Nagorno – Karabkhut, i cili është në përputhje me disa rezoluta të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të miratuara njëzëri”, përfundon deklarata.

Të martën, disa media nga India raportuan se ushtarë pakistanezë, po mbështesin dhe po luftojnë së bashku me ushtrinë azere kundër forcave armene në konfliktin e kontestuar.

Postime të ngjashme

Gjuajte me armë nëpër Mbretërinë e Bashkuar për nder të Dukës së Edinburgh

Lea Muslija

SHËNOHET PËRPARIM NË BISEDIMET PËR MARRËVESHJEN BËRTHAMORE

Lea Muslija

Kriza Ukrainë-Rusi, SHBA dërgon anijet në Detin e Zi

Lea Muslija

Në Shqipëri mbërritën 100 mijë vaksina të tjera të “Sinovac”

R Zh

Shpërthen një vullkan në Karaibe

S.B.

Katastrofë në Indi, shënohet rekord prej mbi 145.000 rastesh me Covid-19

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...