Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Pakistani ndalon përsëri TikTok-un për mos filtrimin e përmbajtjes ‘imorale’

Rregullatori i telekomit në Pakistan tha të mërkurën se po ndalonte aplikacionin TikTok për herë të tretë në më pak se një vit.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, autoriteti Telekomunikues i Pakistanit (PTA) tha në një deklaratë se platforma e ndarjes së videove në pronësi të Kinës nuk arriti të zbatojë një urdhër të mëparshëm për të filtruar përmbajtje “imorale dhe të pahijshme” dhe për të marrë përmbajtje të papërshtatshme.

Autoriteti tha se e kishte paralajmëruar TikTok për të filtruar një përmbajtje të tillë, por aplikacioni nuk kishte respektuar udhëzimet.

Pakistani për herë të parë ndaloi aplikacionin vitin e kaluar në përputhje me një urdhër gjykate në përgjigje të ankesave të publikut për vulgaritet të pretenduar në aplikacion.

Ndalimi u hoq më vonë pas ndërhyrjes diplomatike të raportuar nga qeveria kineze dhe një sigurie nga platforma për të filtruar përmbajtjen e saj.

Pakistani gjithashtu ndaloi aplikacionin për transmetim të drejtpërdrejtë Bigo Live vitin e kaluar për të njëjtat arsye dhe lëshoi një paralajmërim në YouTube duke thënë se duhet të bllokojë “vulgaritetin dhe gjuhën e urrejtjes” për shikuesit në vend.

Edhe aplikacioni për takime Tinder është bllokuar.

Disa aktivistë i shohin lëvizjet si përpjekje për të hedhur poshtë kritikat në internet rreth ushtrisë së vendi.

Postime të ngjashme

Së shpejti në treg Samsung Galaxy i ri – bëhet fjalë për AO3

D V

Xiaomi me version të ri të telefonit 9C Redmi, nga 32 dhe 64 GB sa i kishte më parë – tani do të jetë i disponueshëm me 128

D V

Nëse jeni në këtë grup, Google ka një porosi – ose telefoni juaj do të jetë i padobishëm

D V

Arrin një videolojë e re – personazhi kryesor është një mace e braktisur

D V

Kindles më të vjetër mund të humbasin lidhjen me internet

D V

Moduli i shkencës ruse destabilizoi Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...