Palëpeta të mbushura me mish të bluar

nga D V

Ne ju sjellim një recetë nga kuzhinat e gjysheve tona që është e thjeshtë dhe pas së cilës nuk do të kërkoni më të mirë.

Përbërësit:

• 300 gr mish i bluar
• 1 kokë qepe
• 200 gr kërpudha
• ½ speci i kuq i freskët
• 2 lugë majdanoz të grirë
• 1 lugë origano
• 1 lugë spec i kuq, pluhur
• kipë
• piper
• 2 lugë vaj.

Përgatitja e salcës për palapeta:

• 300 ml krem për zierje
• 200 ml jogurt
• 100 ml qumësht
• 3 kokrra vezë

Përgatitja:

Në pak vaj shtoni qepën e grirë imët dhe kur të lirojë aromën shtoni specin e grirë imët. Kur speci të zbutet shtoni mishin dhe zieni në zjarr të lehtë duke e përzier.

Pas 5 minutave shtoni kërpudhat e grira. Shtoni erëza dhe i zieni në zjarr të lehtë derisa të avullojë lëngu i tepërt.

Mishi i grirë duhet të ftohet dhe pastaj të mbushen palëpetat.

Vendosni palëpetat në një enë rezistuese ndaj zjarrit dhe hidhjani salcën e përgatitur në të cilën më parë i keni përzier bashkë me vezët e trazuara, hoplën për zierje, jogurtin dhe qumështin.

Vendosni në furrë shporeti të ngrohur në 200 gracë Celsius rreth 30-40 minuta.

Serviren me sallatë sezonale.

Ju bëfshin mirë.

TË REKOMANDUARA

Kush jemi ne

Zhurnal.mk është Agjenci e Lajmeve e pavarur, e themeluar në vitin 2009, që e mbulon Maqedoninë, Kosovën, Shqipërinë edhe lajmet nga bota.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More