Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Palestinezët fillojnë injektimet kundër COVID, vaksinat ua dha Izraeli

Autoriteti Palestinez (PA) ka filluar vaksinimin kundër COVID-19 në Bregun Perëndimor pasi ka marrë 2,000 doza nga Izraeli, thanë zyrtarët palestinezë.

Vaksinat Moderna janë grupi i parë i 5,000 të vaksinave të premtuara që do të shpërndahen nga Izraeli për punonjësit mjekësorë palestinezë, raporton aljazeera.

Në javët e fundit, Izraeli është përballur me një presion në rritje, duke përfshirë edhe nga Kombet e Bashkuara, për të ndihmuar palestinezët që jetojnë nën okupimin izraelit në Bregun Perëndimor dhe Rripin e Gazës.

“Ne filluam sot”, tha Ministri Palestinez i Shëndetësisë, Mai al-Kaila të martën, duke shtuar se një furnizim me doza do të dërgohej në Gaza, një territor i bllokuar nga Izraeli i kontrolluar nga grupi palestinez Hamas.

“Ne i kemi dhënë përparësi më të lartë personelit shëndetësor … dhe atyre që punojnë në njësitë e kujdesit intensiv”, tha ajo në një video të shpërndarë nga televizioni palestinez.

Palestinezët shpresojnë të marrin dhjetëra mijëra doza të tjera në javët e ardhshme përmes një programi të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH)./GSH

Postime të ngjashme

SHBA paralajmëron kundër udhëtimit në disa shtete

D V

Rikthehet komunikimi mes dy Koreve

D V

Ushtria amerikane do të largohet deri në fund të vitit nga Iraku

D V

Nju Jorku rrit përpjekjet për nxitje të vaksinimit

D V

Partitë nga Republika Sërpska bojkotojnë institucionet e Bosnjës për shkak të mohimit të gjenocidit

D V

OKB bën thirrje për ulje të tensioneve në Tunizi

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...